Kosztowna e-rewolucja w wypełnianiu PIT?

Kosztowna e-rewolucja w wypełnianiu PIT?
fot. Foter.com
Money.pl

Wśród ogłoszonych ostatnio przez rząd planów znalazła się zapowiedź, że zeznania podatkowe za ubiegły rok będą ostatnimi, które Polacy wypełnią samodzielnie. Od przyszłego roku mają to za nas robić urzędnicy skarbowi. Zdaniem ekspertów, z którymi rozmawiał portal Money.pl, pomysł na pierwszy rzut oka wydaje się atrakcyjny. W praktyce jednak może okazać się, że niewiele osób z niego skorzysta.

Jak wynika z odpowiedzi przesłanych Money.pl przez Ministerstwo Finansów, cały pomysł będzie oparty o funkcjonujący już system e-Deklaracji, dostępny na stronach resortu. W przyszłym roku każdy podatnik będzie mógł założyć tam swój osobisty profil - w tym celu będzie tylko potrzebna wizyta w urzędzie skarbowym.

Potem posiadacz takiego profilu po zalogowaniu znajdzie tam swój wypełniony PIT za ubiegły rok. - Wstępnie wypełnione zeznania podatkowe zostaną wygenerowane przez Centralny System Administracji Podatkowej. Tak więc przez system informatyczny, na podstawie danych zawartych w elektronicznych informacjach podatkowych PIT-11. Nie będzie już potrzeby wprowadzania danych przez pracowników administracji podatkowej - przekonuje Wiesława Dróżdż, rzecznik Ministerstwa Finansów.

Ostateczny wygląd zeznania podatkowego będzie zależał jednak od podatnika. Będzie mógł zaznaczyć chęć rozliczenia ze współmałżonkiem, bądź korzystanie z konkretnych ulg. Jeżeli zauważy, że w systemie nie została jeszcze uwzględniona jakaś umowa-zlecenia lub o dzieło, będzie musiał uzupełnić PIT samodzielnie. Podobnie wygląda sprawa w przypadku przekazania 1 procenta podatku na wybraną organizację pożytku publicznego.

DEON.PL POLECA

PIT w takiej formie będzie trzeba ostatecznie zaakceptować i przesłać drogę elektroniczną do urzędu skarbowego. Odpowiedzialność za jego treść również będzie spoczywać tylko na podatniku.

Uruchomienie portalu dla podatników to część programu e-Deklaracje 2, na którego działanie Unia Europejska przeznaczyła równowartość 90 milionów złotych. Jak zaznacza Ministerstwo Finansów, to nie tylko pieniądze na portal dla osób rozliczających się z podatku PIT. Zgodnie z planem w 2016 roku z usługi mają korzystać firmy płacące CIT, a od 2017 będzie można w ten sposób rozliczać podatek VAT.

Ministerstwo Finansów nie przewiduje zwiększenia zatrudnienia w administracji podatkowej w związku z uruchomieniem nowych usług dla podatników - przekonuje w Money.pl Wiesława Dróżdż. I dodaje, że nowy system docelowo ma umożliwić sytuację, w której urzędnicy nie będą musieli wprowadzać do systemu jakichkolwiek danych, dzięki czemu część urzędników będzie mogła być przesunięta do innych obowiązków.

Podatek dochodowy od osób fizycznych to jedno z podstawowych źródeł dochodu budżetu państwa. Co roku podatnicy zapewniają w ten sposób około 43 miliardy złotych wpływów do kasy państwa. To niemal jedna piąta wszystkich dochodów podatkowych budżetu państwa.

źródło: Money.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów

Chociaż propozycja resortu finansów wydaje się ciekawa i powinna ułatwić życie podatnikom, to pozostaje pytanie, ile osób będzie chciało z nowej usługi skorzystać. Rocznie do urzędów skarbowych spływa ponad 25 milionów zeznań podatkowych od osób fizycznych. Wśród nich część osób już od dawna nie wypełnia PIT-ów samodzielnie.

Najliczniejszą grupą są emeryci i renciści. Oni mają prawo do tego, by zeznanie PIT wypełnił za nich ZUS bądź KRUS. Muszą spełniać tylko warunek, że środki z tych instytucji są dla nich jedynym źródłem dochodu, a do tego nie rozliczają się ze współmałżonkiem i wreszcie nie korzystają z żadnych ulg.

Druga grupa to pracownicy. Osoby zatrudnione w firmach już w tej chwili mogą korzystać z możliwości rozliczenia PIT przez pracodawcę. Ale podobnie, jak w przypadku emerytów i rencistów, ich pensja musi być jedynym dochodem, a do tego nie mogą rozliczać się ze współmałżonkiem, ani korzystać z ulg. To znacznie ogranicza możliwość skorzystania z pomocy pracodawcy. Dziś robi tak zaledwie 3 procent zatrudnionych.

Z pewnością ostrożniejsze będą osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. W ich przypadku w grę wchodzą przecież o wiele bardziej skomplikowane rozliczenia podatku dochodowego, uwzględniające koszty, szereg odliczeń, składki ubezpieczeniowe. Urzędnicy resortu finansów zapewniają, że system informatyczny poradzi sobie z takimi zadaniami. Jednak o tym, jak będzie to wyglądało w praktyce, przekonamy się dopiero, gdy usługa zostanie uruchomiona.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kosztowna e-rewolucja w wypełnianiu PIT?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.