Kraków: pożegnanie Adama Zagajewskiego. Spoczął w Panteonie Narodowym

Kraków: pożegnanie Adama Zagajewskiego. Spoczął w Panteonie Narodowym
Fot. PAP/Łukasz Gągulski
KAI / tk

Prochy wybitnego poety i eseisty Adama Zagajewskiego zostały złożone w Panteonie Narodowym w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie. - To symboliczny akt, mający służyć uczynieniu go nieśmiertelnym. Ale Kraków bez niego będzie już inny – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

W niedzielne popołudnie zmarłego w marcu poetę żegnała rodzina z żoną Mają, przyjaciele, mieszkańcy Krakowa, przedstawiciele władz i świata akademickiego. Po przeniesieniu prochów artysty z bazyliki św. Floriana do kościoła świętych Piotra i Pawła rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył przyjaciel twórcy ks. prof. Alfred Wierzbicki. Wraz z nim żałobną Eucharystię odprawiali także ks. Andrzej Luter, ks. Andrzej Augustyński oraz proboszcz parafii ks. Jan Machniak.

W homilii ks. prof. Alfred Wierzbicki podkreślał, że zmarły poeta był „piewcą świata, w którym wypadło nam żyć”. Kaznodzieja nawiązał do słynnego wiersza „Spróbuj opiewać okaleczony świat”, który powstał po atakach terrorystycznych 11 września 2001 roku. - Ten wiersz towarzyszy nam dzisiaj, gdy z drżeniem serca pytamy, gdzie są dzieci z Michałowa, dlaczego na polsko-białoruskiej granicy umierają ludzie. I tyle innych dramatycznych pytań sobie stawiamy. Trzeba pamiętać, że poeci są po to, by opiewać świat, który jest okaleczony – mówił.

Jak dodał, szukamy mądrości „w czasie tak poważnego kryzysu słowa, który wstrząsa instytucjami życia zbiorowego, niweczy komunikację między ludźmi, zaśmieca kulturę”. - Nie zapominajmy o Adamie Zagajewskim, czytajmy na nowo jego wiersze. Poezja nie ocala, ale pozwala iść dalej – zaapelował na koniec.

DEON.PL POLECA

W imieniu mieszkańców Krakowa poetę pożegnał prezydent miasta. - Dzisiejsze wprowadzenie go do Panteonu Narodowego to symboliczny akt, mający służyć uczynieniu go nieśmiertelnym dla pamięci przyszłych pokoleń. Ale Kraków bez niego będzie już inny – mówił prof. Jacek Majchrowski.

Po nabożeństwie nastąpiło złożenie urny z prochami do sarkofagu. Wybitny poeta, eseista i tłumacz, znany i ceniony na całym świecie, od lat związany z Krakowem, spoczął w Panteonie Narodowym ze względu na jego wybitne zasługi dla narodowej kultury, literatury i języka.

Adam Zagajewski urodził się 21 czerwca 1945 roku we Lwowie. Dzieciństwo spędził w Gliwicach, a lata studenckie w Krakowie, gdzie ukończył psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Związany z poetyckim ruchem Nowej Fali, był współautorem, wraz z Julianem Kornhauserem, głośnej książki, swoistego manifestu pokolenia Nowej Fali "Świat nie przedstawiony" (1974). Członek grupy poetyckiej "Teraz", zyskał sławę czołowego poety swego pokolenia. W roku 1972 ukazał się jego pierwszy zbiór poetycki "Komunikat", a w roku 1975 "Sklepy mięsne". W roku 1982 wyjechał do Francji i zamieszkał w Paryżu, gdzie był współzałożycielem i członkiem redakcji "Zeszytów Literackich". Pracował także jako visiting professor na Uniwersytecie w Houston (USA). W roku 2002 wrócił do Krakowa i osiedlił się tu na stałe.

Adam Zagajewski zdobył uznanie na całym świecie. Od lat jego nazwisko było typowane do literackiej Nagrody Nobla. Został przetłumaczony na niemal wszystkie najważniejsze języki świata, w tym m.in. na: angielski, niemiecki, hebrajski, hiszpański, norweski, serbsko-chorwacki, słowacki, słoweński, szwedzki. Jego międzynarodową sławę ugruntował przedruk wiersza „Spróbuj opiewać okaleczony świat" w „New York Review of Books" po ataku terrorystycznym 11 września 2001 roku. Zmarł 21 marca 2021 roku, w Międzynarodowym Dniu Poezji.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Marek Starowieyski

Muza chrześcijańska prezentuje zbiór greckiej poezji patrystycznej, wczesnobizantyjskiej oraz późniejszej. Wybrane utwory to przede wszystkim modlitwy, homilie i hymny liturgiczne, zarówno ortodoksyjne, jak i heretyckie. Nawiązują do tekstów biblijnych, klasycznej literatury greckiej bądź wykorzystują barwny...

Skomentuj artykuł

Kraków: pożegnanie Adama Zagajewskiego. Spoczął w Panteonie Narodowym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.