Kraków: pożegnanie Adama Zagajewskiego. Spoczął w Panteonie Narodowym

Kraków: pożegnanie Adama Zagajewskiego. Spoczął w Panteonie Narodowym
Fot. PAP/Łukasz Gągulski
KAI / tk

Prochy wybitnego poety i eseisty Adama Zagajewskiego zostały złożone w Panteonie Narodowym w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie. - To symboliczny akt, mający służyć uczynieniu go nieśmiertelnym. Ale Kraków bez niego będzie już inny – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

W niedzielne popołudnie zmarłego w marcu poetę żegnała rodzina z żoną Mają, przyjaciele, mieszkańcy Krakowa, przedstawiciele władz i świata akademickiego. Po przeniesieniu prochów artysty z bazyliki św. Floriana do kościoła świętych Piotra i Pawła rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył przyjaciel twórcy ks. prof. Alfred Wierzbicki. Wraz z nim żałobną Eucharystię odprawiali także ks. Andrzej Luter, ks. Andrzej Augustyński oraz proboszcz parafii ks. Jan Machniak.

W homilii ks. prof. Alfred Wierzbicki podkreślał, że zmarły poeta był „piewcą świata, w którym wypadło nam żyć”. Kaznodzieja nawiązał do słynnego wiersza „Spróbuj opiewać okaleczony świat”, który powstał po atakach terrorystycznych 11 września 2001 roku. - Ten wiersz towarzyszy nam dzisiaj, gdy z drżeniem serca pytamy, gdzie są dzieci z Michałowa, dlaczego na polsko-białoruskiej granicy umierają ludzie. I tyle innych dramatycznych pytań sobie stawiamy. Trzeba pamiętać, że poeci są po to, by opiewać świat, który jest okaleczony – mówił.

Jak dodał, szukamy mądrości „w czasie tak poważnego kryzysu słowa, który wstrząsa instytucjami życia zbiorowego, niweczy komunikację między ludźmi, zaśmieca kulturę”. - Nie zapominajmy o Adamie Zagajewskim, czytajmy na nowo jego wiersze. Poezja nie ocala, ale pozwala iść dalej – zaapelował na koniec.

W imieniu mieszkańców Krakowa poetę pożegnał prezydent miasta. - Dzisiejsze wprowadzenie go do Panteonu Narodowego to symboliczny akt, mający służyć uczynieniu go nieśmiertelnym dla pamięci przyszłych pokoleń. Ale Kraków bez niego będzie już inny – mówił prof. Jacek Majchrowski.

Po nabożeństwie nastąpiło złożenie urny z prochami do sarkofagu. Wybitny poeta, eseista i tłumacz, znany i ceniony na całym świecie, od lat związany z Krakowem, spoczął w Panteonie Narodowym ze względu na jego wybitne zasługi dla narodowej kultury, literatury i języka.

Adam Zagajewski urodził się 21 czerwca 1945 roku we Lwowie. Dzieciństwo spędził w Gliwicach, a lata studenckie w Krakowie, gdzie ukończył psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Związany z poetyckim ruchem Nowej Fali, był współautorem, wraz z Julianem Kornhauserem, głośnej książki, swoistego manifestu pokolenia Nowej Fali "Świat nie przedstawiony" (1974). Członek grupy poetyckiej "Teraz", zyskał sławę czołowego poety swego pokolenia. W roku 1972 ukazał się jego pierwszy zbiór poetycki "Komunikat", a w roku 1975 "Sklepy mięsne". W roku 1982 wyjechał do Francji i zamieszkał w Paryżu, gdzie był współzałożycielem i członkiem redakcji "Zeszytów Literackich". Pracował także jako visiting professor na Uniwersytecie w Houston (USA). W roku 2002 wrócił do Krakowa i osiedlił się tu na stałe.

Adam Zagajewski zdobył uznanie na całym świecie. Od lat jego nazwisko było typowane do literackiej Nagrody Nobla. Został przetłumaczony na niemal wszystkie najważniejsze języki świata, w tym m.in. na: angielski, niemiecki, hebrajski, hiszpański, norweski, serbsko-chorwacki, słowacki, słoweński, szwedzki. Jego międzynarodową sławę ugruntował przedruk wiersza „Spróbuj opiewać okaleczony świat" w „New York Review of Books" po ataku terrorystycznym 11 września 2001 roku. Zmarł 21 marca 2021 roku, w Międzynarodowym Dniu Poezji.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Marek Starowieyski
24,51 zł
49,00 zł

Muza chrześcijańska prezentuje zbiór greckiej poezji patrystycznej, wczesnobizantyjskiej oraz późniejszej. Wybrane utwory to przede wszystkim modlitwy, homilie i hymny liturgiczne, zarówno ortodoksyjne, jak i heretyckie. Nawiązują do tekstów biblijnych, klasycznej literatury greckiej bądź wykorzystują barwny...

Skomentuj artykuł

Kraków: pożegnanie Adama Zagajewskiego. Spoczął w Panteonie Narodowym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.