Krakowskie centrum krwiodawstwa przypomina, że grupa O Rh- jest zawsze pożądana

Krakowskie centrum krwiodawstwa przypomina, że grupa O Rh- jest zawsze pożądana
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Krakowskie centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa przypomina, że grupa O Rh- jest zawsze pożądana, ponieważ można ją bezpiecznie przetoczyć biorcom z innymi grupami. Komunikaty o zapotrzebowaniu na ujemną grupę krwi pojawiły się też w środkach komunikacji miejskiej.

- Minusowych grup krwi jest najmniej, a grupa O Rh- może być stosowana zamiennie u każdego biorcy, bezpiecznie można ją przetaczać pacjentom z innymi grupami. To bardzo cenna grupa - powiedziała lek. Jolanta Raś, z-ca dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK)w Krakowie.

Jak podkreśliła, na ten moment nie ma definitywnego braku krwi. Tylko w czwartek krew oddało 600 osób w całej Małopolsce. Dziennie do małopolskich szpitali trafia ok. 300 jednostek koncentratu krwinek czerwonych.

Jednak zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej RCKiK na wyczerpaniu jest zapas grup O Rh- i B Rh-. Ubywa także AB Rh-. Do połowy pełna jest baza grupy A Rh+. Pozostałych grup na ten moment jest wystarczająco.

O tym, że potrzebne są ujemne grupy krwi, przypominają także komunikaty, które wyświetlają się na ekranach w tramwajach i autobusach w Krakowie.

Krew można oddać w siedzibie RCKiK w Krakowie przy ul. Rzeźniczej i w oddziałach w innych miastach. Jeśli chodzi o akcje wyjazdowe, to z bieżącego harmonogramu wynika, że w weekend 25 i 26 czerwca punkt mobilny stanie przy zalewie Nowohuckim - przy ul. Bulwarowej w okolicach punktu grillowego. 26 czerwca mobilne punkty będą w Krzeszowicach (Rynek), Muszynie (Muzeum Regionalne, ul. Krzywa), Zaskalu (remiza OSP), Białce Tatrzańskiej (Centrum Rekreacji i Sportu, ul. Środkowa), Bobowej (Rynek). W lipcu akcje wyjazdowe prowadzone mają być m.in. przy zamku w Niepołomicach, przy zespole szkół św. Kingi w Łącku, w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce, w OSP w Zakliczynie.

Dawcą krwi może być osoba zdrowa, nieprzyjmująca na stałe żadnych leków i zakwalifikowana po wcześniejszych badaniach w punkcie dawstwa, w wieku od 18. do 65. roku życia, o wadze powyżej 50 kg. Poza chorobami dyskwalifikują m.in. miesiączka i trzy dni po jej zakończeniu, wykonanie tatuażu lub zakładanie kolczyków w ostatnich sześciu miesiącach, opryszczka.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Dajka

Twój kolejny krok ku długowieczności!

Sięgnij po to, co podpowiada natura, i przejmij kontrolę nad swoim zdrowiem.

Z nowej książki Krystyny Dajki dowiesz się, jakie nawyki żywieniowe zapewnią ci długie życie w zdrowiu. Pomoże ci...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Krakowskie centrum krwiodawstwa przypomina, że grupa O Rh- jest zawsze pożądana
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.