Polacy oddają krew. W których województwach najchętniej?

Polacy oddają krew. W których województwach najchętniej?
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Najchętniej oddają krew mieszkańcy woj. podlaskiego. Najgorzej pod tym względem jest na Mazowszu. Woj. mazowieckie było w 2021 r. roku na ostatnim miejscu pod względem liczby krwiodawców na 1000 mieszkańców.

We wtorek obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawstwa. Z tej okazji Urząd Statystyczny w Warszawie opublikował dane dotyczące krwiodawstwa na Mazowszu. Wynika z nich, że woj. mazowieckie wypada bardzo słabo na tle innych regionów Polski.

Najchętniej oddają krew mieszkańcy woj. podlaskiego

"Niestety, w międzywojewódzkim porównaniu liczby krwiodawców na 1000 mieszkańców, Mazowsze z wynikiem 13,2 plasuje się na samym końcu tabeli" – przyznał rzecznik Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych Marcin Kałuski.

Na pierwszym miejscu w tym rankingu znalazło się woj. podlaskie, z wynikiem 25 krwiodawców na 1000 mieszkańców. Tuż za nim były województwa wielkopolskie, dolnośląskie i kujawsko-pomorskie. Najsłabiej oprócz Mazowsza wypadły woj. warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie i świętokrzyskie. Wszystkie województwa odnotowały w ub. roku nieznaczny wzrost liczby krwiodawców na 1000 mieszkańców. Najwięcej - 2,6 proc. - przybyło ich na Opolszczyźnie.

DEON.PL POLECA

Według Urzędu Statystycznego w Warszawie w 2021 r. liczba krwiodawców z województwa mazowieckiego wyniosła 71,7 tys. i była wyższa o 3,2 proc. niż rok wcześniej. Krwiodawcy z Mazowsza stanowili 12 proc. ogółu osób oddających krew w Polsce. Odnotowano w sumie 155,8 tys. donacji (pobrania krwi lub jej składnika) i 10-procentowy wzrost liczby donacji w stosunku do roku poprzedniego. Blisko 89 proc. dotyczyło pełnej krwi, 3,5 proc. samego osocza i 7,7 proc. tylko poszczególnych rodzajów komórek krwi. 

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Krajewski

To ona rządzi światem. Twoim też

Pozwala przemieszczać się w mgnieniu oka, dokąd chcesz. Przekształciła przemysł, politykę i handel. Wykreowała sukces Churchilla, sprowadziła klęskę na nazistów i dała majątek Rockefellerowi. To ona rozstrzyga o tym,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Polacy oddają krew. W których województwach najchętniej?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.