Zanim wyjedziesz na urlop, oddaj krew - apel krajowego duszpasterza krwiodawców

Zanim wyjedziesz na urlop, oddaj krew - apel krajowego duszpasterza krwiodawców
(fot. bwjones/flickr.com)
KAI/ ed

Z apelem o oddawanie krwi zwrócił się do wszystkich ludzi dobrej woli krajowy duszpasterz Honorowych Dawców Krwi(HDK), ks. płk rez. Zenon Surma, klaretyn, wieloletni kapelan Ordynariatu Polowego.

- W tej chwili z uwagi na czas urlopowy jest mniej osób, które regularnie oddają krew. Przy wzmożonym ruchu na drogach rośnie też ryzyko wypadków, a co za tym idzie także konieczność wykonywania większej liczby zabiegów, przy których potrzebna jest krew. Jej pobieranie nie boli, jest sterylne i całkowicie bezpieczne dla oddającego - podkreślił kapelan, który regularnie oddaje krew od 1978 r.

Oddawanie krwi to praktykowanie przykazania miłości

Ks. Surma zwrócił uwagę, że oddawanie krwi to praktykowanie Jezusowego przykazania miłości. - To może być nasz akt ofiarowania się z miłości do Chrystusa, oddania tej cząstki, która pomoże innym przywrócić zdrowie i zachować życie. Pan Jezus nam powiedział, że "Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich". To jest realizowanie tej nauki w praktyce - zachęca kapelan.

Krew może oddać zdrowa osoba w wieku od 18-65 lat. Rano przed oddaniem krwi należy jest zjeść lekkie śniadanie, a w dniu poprzedzającym donację wypić nieco więcej płynów. Do rejestracji potrzebny jest dowód osobisty. Krew może być pobierana nie częściej do sześciu razy w roku od mężczyzn i do czterech razy w roku od kobiet.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zanim wyjedziesz na urlop, oddaj krew - apel krajowego duszpasterza krwiodawców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.