Krytyk filmowy: Brak Oscara dla Bosemana - odczytywany negatywnie

pl.depositphotos.com
PAP/dm

- Oscar dla Chloe Zhao za reżyserię filmu „Nomadland” jest symboliczny, ponieważ jest ona drugą w historii kobietą, która otrzymała statuetkę w tej kategorii. Brak Oscara dla Chadwicka Bosemana, pośmiertnie nominowanego za rolę w filmie „Ma Rainey: Matka bluesa” jest odczytywany negatywnie - powiedział PAP filmoznawca i krytyk filmowy Michał Oleszczyk.

„Nomadland” Chloe Zhao w nocy z niedzieli na poniedziałek został nagrodzony trzema Oscarami - w tym za najlepszy film i reżyserię. Frances McDormand, która w „Nomadland” zagrała wiodącą życie współczesnego nomady Fern, doceniono statuetką dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Za najlepszego aktora pierwszoplanowego został uznany Anthony Hopkins. Amerykańska Akademia Filmowa doceniła go za rolę w „Ojcu” Floriana Zellera. Poprzednio Hopkins otrzymał Oscara w 1992 r. za „Milczenie owiec”.

- Film „Nomadland” zwyciężył zgodnie z przewidywaniami. Oscar dla Chloe Zhao jest symboliczny, bo po raz drugi w historii kobieta otrzymała nagrodę w kategorii najlepszy reżyser. Dekada upłynęła od takiej sytuacji, kiedy to Katherine Bigelow odebrała tę nagrodę. To na pewno ważny znak - ocenił Oleszczyk.

Zdaniem krytyka „wielkim osiągnięciem” są również dwa Oscary dla McDormand. - Po raz trzeci doceniono ją statuetką Oscara jako najlepszą aktorkę pierwszoplanową. Jednocześnie na tej samej gali otrzymała ona czwartą nagrodę, jako producentka „Nomadland”. To także pierwszy taki przypadek w historii, żeby aktorka otrzymywała nagrodę jako producentka za jeden film na tej samej gali - zwrócił uwagę Oleszczyk.

W jego ocenie „dużym zaskoczeniem” jest zwycięstwo Anthonego Hopkinsa w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy za rolę w filmie „Ojciec”. - W tej kategorii obstawiany był Chadwick Boseman za film „Ma Rainey: Matka bluesa” - przypomniał.

- Brak nagrody dla Bosemana już teraz jest odczytywany w sposób negatywny. Po raz pierwszy w historii przesunięto nagrodę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego na sam koniec ceremonii, już po ogłoszeniu najlepszego filmu. To był ewenement. Jest dosyć jasne, że twórcy gali oczekiwali, że zwycięzcą pośmiertnie w tej kategorii będzie Boseman, czarnoskóry aktor, odtwórca roli Czarnej Pantery w filmie Marvela. Bardzo emblematyczny aktor także dla walki o równość w przemyśle filmowym - wskazał filmoznawca.

- Fakt, że w tej kategorii zwyciężył Hopkins, sprawił, że cała gala miała niespodziewaną kodę. Widać było, że twórcy gali oczekiwali tego, że symbolicznym zakończeniem wieczoru będzie właśnie podziękowanie wygłoszone przez wdowę po Chadwicku Bosemanie, zapewne także zwracające uwagę na kwestie równości w przemyśle filmowym. Tymczasem nagrodę otrzymał Anthony Hopkins, najstarszy laureat w tej kategorii kiedykolwiek (83 lata), na dodatek na gali nieobecny - zwrócił uwagę Oleszczyk.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Krytyk filmowy: Brak Oscara dla Bosemana - odczytywany negatywnie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.