Lek na SMA finansowany z Funduszu medycznego. Szefowa Kancelarii Prezydenta: to bardzo dobry dzień dla polskich pacjentów
To jest bardzo dobry dzień dla polskich pacjentów i dla polskiej służby zdrowia - powiedziała w poniedziałek szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych. To ważny dzień przede wszystkim dla chorych na SMA.
Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych powiedziała w poniedziałek, że podsumowano pewien etap działania Funduszu Medycznego. To z niego - jak powiedziała - będzie finansowany najdroższy lek na świecie.
- Dzisiaj jest bardzo dobry dzień dla polskich pacjentów i dla polskiej służby zdrowia - podkreśliła Ignaczak-Bandych. - To ważny dzień przede wszystkim dla chorych na SMA - dodała.
Przypomniała, że Fundusz Medyczny jest nowym narzędziem w polskim systemie ochrony zdrowia. - To jest fundusz, który powstał z inicjatywy pana prezydenta i wszedł w życie w listopadzie 2020 r. - powiedziała.
Przyznała, że początkowo "nie wszystkie aspekty działania funduszu wystartowały szybko. - Ale dziś nadrabiamy te zaległości - zapewniła. Wyraziła nadzieję, że zrealizowane zostaną kolejne elementy finansowania zawarte w funduszu, m.in. rozstrzygnięcie konkursu na rozbudowę i inwestycje w szpitale pediatryczne.
Ignaczak-Bandych dodała, że prezydent jest ciągle bardzo zainteresowany kwestią Funduszu Medycznego, mimo że znajduje się on w gestii MZ.
- Mamy nadzieję, że już dziś fundusz będzie w pełni realizował zadania, które przed nim stoją - zaznaczyła.
Podkreśliła, że dzięki funduszowi już udało się sfinansować wiele przedsięwzięć. Na przykład w 2021 r. 7 tys. pacjentów było leczonych za granicą. - Przekroczyliśmy środki zaplanowane na leczenie ponadwymiarowe dzieci - podała. Oceniła, że fundusz jest "bardzo niesprawiedliwie atakowany".
Prof. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP, stwierdził, że "mamy dzisiaj jeden z najradośniejszych dni w historii Funduszu Medycznego."
- Mamy świadomość różnego rodzaju niedociągnięć, mamy świadomość konieczności poprawek, stąd wynika m.in. konieczność nowelizacji prawodawstwa, ale dzisiejszy dzień jest dniem wyjątkowo radosnym - powiedział prof. Czauderna. Według niego w Polsce zaczyna się w kompleksowy sposób podchodzić do diagnostyki leczenia pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśni - z SMA.
Źródło: PAP / pk
Skomentuj artykuł