Lek na SMA finansowany z Funduszu medycznego. Szefowa Kancelarii Prezydenta: to bardzo dobry dzień dla polskich pacjentów

Lek na SMA finansowany z Funduszu medycznego. Szefowa Kancelarii Prezydenta: to bardzo dobry dzień dla polskich pacjentów
fot. PAP/Tomasz Gzell
PAP / pk

To jest bardzo dobry dzień dla polskich pacjentów i dla polskiej służby zdrowia - powiedziała w poniedziałek szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych. To ważny dzień przede wszystkim dla chorych na SMA.

Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych powiedziała w poniedziałek, że podsumowano pewien etap działania Funduszu Medycznego. To z niego - jak powiedziała - będzie finansowany najdroższy lek na świecie.

- Dzisiaj jest bardzo dobry dzień dla polskich pacjentów i dla polskiej służby zdrowia - podkreśliła Ignaczak-Bandych. - To ważny dzień przede wszystkim dla chorych na SMA - dodała.

Przypomniała, że Fundusz Medyczny jest nowym narzędziem w polskim systemie ochrony zdrowia. - To jest fundusz, który powstał z inicjatywy pana prezydenta i wszedł w życie w listopadzie 2020 r. - powiedziała.

DEON.PL POLECA

Przyznała, że początkowo "nie wszystkie aspekty działania funduszu wystartowały szybko. - Ale dziś nadrabiamy te zaległości - zapewniła. Wyraziła nadzieję, że zrealizowane zostaną kolejne elementy finansowania zawarte w funduszu, m.in. rozstrzygnięcie konkursu na rozbudowę i inwestycje w szpitale pediatryczne.

Ignaczak-Bandych dodała, że prezydent jest ciągle bardzo zainteresowany kwestią Funduszu Medycznego, mimo że znajduje się on w gestii MZ.

- Mamy nadzieję, że już dziś fundusz będzie w pełni realizował zadania, które przed nim stoją - zaznaczyła.

Podkreśliła, że dzięki funduszowi już udało się sfinansować wiele przedsięwzięć. Na przykład w 2021 r. 7 tys. pacjentów było leczonych za granicą. - Przekroczyliśmy środki zaplanowane na leczenie ponadwymiarowe dzieci - podała. Oceniła, że fundusz jest "bardzo niesprawiedliwie atakowany".

Prof. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP, stwierdził, że "mamy dzisiaj jeden z najradośniejszych dni w historii Funduszu Medycznego."

- Mamy świadomość różnego rodzaju niedociągnięć, mamy świadomość konieczności poprawek, stąd wynika m.in. konieczność nowelizacji prawodawstwa, ale dzisiejszy dzień jest dniem wyjątkowo radosnym - powiedział prof. Czauderna. Według niego w Polsce zaczyna się w kompleksowy sposób podchodzić do diagnostyki leczenia pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśni - z SMA.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Małgorzata Solecka

Twoje zdrowie jest zbyt cenne, abyś stracił je przez absurdy systemu

Najważniejsza jest diagnoza. Wszyscy wiemy, że polska opieka zdrowotna jest chora, ale czy w zetknięciu z nią jesteśmy bezradni?
Czy lekarstwa muszą być takie drogie?

Skomentuj artykuł

Lek na SMA finansowany z Funduszu medycznego. Szefowa Kancelarii Prezydenta: to bardzo dobry dzień dla polskich pacjentów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.