Dramatyczna sytuacja żywieckiego szpitala. Powiat alarmuje

Dramatyczna sytuacja żywieckiego szpitala. Powiat alarmuje
fot. SOPOTNICKI / Depositphotos
PAP / pk

Samorządowcy podkreślili, że szpital w Żywcu stoi na krawędzi upadku i zwrócili się do ministra zdrowia i prezesa NFZ o wsparcie działań, zmierzających do zapewnienia dalszego funkcjonowania placówki.

Samorządowcy zadeklarowali, że wraz z dyrekcją szpitala podejmują działania zmierzające do poprawy sytuacji.

"Jednak niektóre sprawy wymagają interwencji, pomocy i wsparcia ze strony przedstawicieli najwyższych szczebli władzy. Jeżeli nie zostaną podjęte radykalne kroki dające możliwość wsparcia finansowego naszej placówki, może dojść do stanu skutkującego koniecznością przerwania świadczeń usług medycznych, a w ostatecznym przypadku nawet do zamknięcia działalności szpitala" - podkreślili.

Radni zaapelowali o pomoc m.in. do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, prezesa NFZ Filipa Nowaka, a także do wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka i marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego.

Apel o podjęcie zdecydowanych działań

"Zwracamy się z apelem o podjęcie zdecydowanych działań na rzecz poprawy sytuacji finansowej Szpitala Żywiec, a co za tym idzie ratowania służby zdrowia w powiecie żywieckim. Jako placówka służby zdrowia szpital (…) stoi na krawędzi upadku. Fatalny przelicznik ryczałtowy oparty na wyliczeniach z 2015 r. oraz konieczność wprowadzania coraz to nowych ustawowych obowiązków płacowych bez odgórnego zabezpieczenia środków na ten cel spowodowały, że ma on najgorszy poziom finansowania w województwie śląskim oraz jeden z najgorszych w kraju" - napisali radni z Żywiecczyzny.

Samorządowcy wskazali, że przelicznik ryczałtowy w 2021 r. na jednego mieszkańca wynosił w żywieckim szpitalu 204,64 zł. W Cieszynie jest to 308,73 zł, w Zawierciu 321,06 zł, a w Suchej Beskidzkiej nawet 500,89 zł.

Przedstawiciele szpitala w lokalnych mediach informowali, że żywiecka placówka zadłuża się 1 mln zł miesięcznie.

Radni dodali, że szpital ma liczne problemy. To m.in brak przeliczenia ryczałtu PSZ na podstawie faktycznego wykonania i brak umów na realizowanie szerszego zakresu świadczeń, jak neurologia czy chirurgia naczyniowa. Zdaniem radnych wprowadzaniu ustaw i rozporządzeń związanych z odgórnym kształtowaniem wynagrodzeń w służbie zdrowia powinno iść w parze z zapewnieniem pełnego finansowania.

Nowy szpital żywiecki został wzniesionego na peryferiach miasta w partnerstwie publiczno-prywatnym miejscowego starostwa z firmą InterHealth Canada. To pierwszy taki projekt w Polsce. Lecznica powstała na działce należącej do powiatu. Partner prywatny zaprojektował go i zrealizował roboty budowlane. Placówka w nowej siedzibie działa od 2020 r.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Dramatyczna sytuacja żywieckiego szpitala. Powiat alarmuje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.