Abp Polak do lekarzy: Dziękuję za wasze heroiczne zmagania o człowieka

Abp Polak do lekarzy: Dziękuję za wasze heroiczne zmagania o człowieka
Prymas abp Wojciech Polak na Jasnej Górze (fot. Waldemar Deska/PAP)
PAP/mk

- Dziękuję, że pomimo wciąż niestety utrzymujących się niedostatecznych środków na ochronę zdrowia w codziennym waszym trudzie stawiacie w centrum konkretne osoby, którym służycie - powiedział abp Wojciech Polak zwracając się na Jasnej Górze do uczestników Ogólnopolskiej Pielgrzymki Służby Zdrowia.

Prymas Polski abp Wojciech Polak podziękował medykom za zaangażowanie w ratowanie pacjentów podczas pandemii COVID-19 i wojny w Ukrainie. Określił to jako heroiczne zmaganie się o człowieka.

DEON.PL POLECA




W homilii prymas zaznaczył, że z samej swej istoty służba zdrowia jest właśnie służbą - konkretnemu człowiekowi. Nawiązując do słów papieża Franciszka powiedział, że działając w ochronie zdrowia trzeba to robić z miłością i zawsze „stawiać chorego przed chorobą”.

- Przywołując te słowa Ojca Świętego Franciszka, wypowiadam je z głęboką świadomością tego wszystkiego z czym mieliśmy do czynienia w tych minionych dwóch latach pandemii, a więc w kontekście waszego heroicznego więc zmagania się o człowieka, o każdego człowieka, i z czym mamy do czynienia dzisiaj, w czasie tej okrutnej wojny w Ukrainie i tego ogromu dobra, ogromu tej pomocy, także medycznej, chciałbym powtórzyć więc wam za to "dziękuję", że stawiacie chorego przed chorobą - powiedział abp Polak.

- Dziękuję, że pomimo wciąż niestety utrzymujących się niedostatecznych środków na ochronę zdrowia w codziennym waszym trudzie stawiacie w centrum osoby, konkretne osoby, którym służycie. To z pewnością podoba się Panu Bogu, ale to także w istocie ocala człowieczeństwo - dodał prymas.

- Owszem - można dyskutować jak pomagać, jak leczyć, jak to robić kiedy ma się też niewystarczające środki i trzeba się domagać bardziej spójnej i wydajnej reformy całego systemu ochrony zdrowia, ale trzeba pamiętać, że w tym wszystkim, co jako służba zdrowia czynicie  - mówił i dodał, że chodzi nie tylko o leczenie ciała, ale też „terapię ludzkiej godności”. W takiej służbie widać, że medycyna jest sztuką, angażującą głowę i serce, wiedzę i współczucie, kompetencje i empatię - podkreślił prymas.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Abp Polak do lekarzy: Dziękuję za wasze heroiczne zmagania o człowieka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.