Prymas Polski do kapłanów: Nie możemy ulegać zwątpieniu i zniechęceniu

Prymas Polski do kapłanów: Nie możemy ulegać zwątpieniu i zniechęceniu
Fot. Mazur / episkopat.pl / flickr.com
PAP / tk

Nie możemy dziś tracić ufności i nadziei, poddawać się lękowi czy apatii. Trzeba patrzeć na nasz świat tak, jak patrzy na niego Jezus – mówił w czwartek podczas mszy krzyżma do księży archidiecezji gnieźnieńskiej prymas Polski abp Wojciech Polak.

W Wielki Czwartek w kościołach katedralnych biskupi odprawiają msze, podczas których księża z całej diecezji odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Święcone są też oleje używane przy udzielaniu sakramentów.

DEON.PL POLECA
Kapłan jako narzędzie Chrystusa

W trakcie mszy w katedrze gnieźnieńskiej prymas podkreślił, że w sakramencie święceń każdy kapłan, dzięki specjalnej łasce Ducha Świętego, stał się narzędziem Chrystusa dla Jego Kościoła.

- Sprawowana przez nas dzisiaj msza św. jest okazją do wdzięczności za dar powołania i łaskę sakramentu święceń oraz wezwaniem do odnowienia naszych kapłańskich przyrzeczeń. W obliczu tylu wyzwań, przed jakimi dziś wszyscy, jako Kościół, stajemy, potrzeba nam – jak wskazywał kapłanom papież Franciszek – postawy rodzącej się z ufnego podejmowania rzeczywistości, zakotwiczonej w mądrej i żywej tradycji Kościoła, który może sobie pozwolić na wypłynięcie na głębię bez lęku – powiedział prymas.

Nie można stracić ufności i nadziei

- Nie możemy poddawać się lękowi czy apatii. Nie możemy ulegać zwątpieniu i zniechęceniu. Nie możemy tęsknić za światem, który już nie istnieje, a który w naszych oczach wydaje się wciąż bardziej bezpieczny i przewidywalny. Nie możemy – jak nas przestrzega sam papież Franciszek – być jak najemnicy, którzy widząc nadchodzącego wilka, uciekają w przeszłość lub w przyszłość. Trzeba nam dziś naprawdę ufności. I trzeba – jak jeszcze wskazuje nam papież – uczenia się interpretowania rzeczywistości oczyma Pana – powiedział.

Zwracając się do kapłanów, przypomniał, że "trzeba patrzeć na nasz świat tak, jak patrzy na niego Jezus. Trzeba kochać tak, jak On kocha, iść takimi drogami, po jakich On idzie i pragnie, abyśmy i my dziś wraz z Nim poszli".

- On kieruje Dobrą Nowinę do wszystkich, nikogo z niej nie wykluczając, a wręcz uprzywilejowuje tych, którzy są najdalej, cierpiących, chorych, odrzuconych przez społeczeństwo. W tym sensie – jak mówił papież Franciszek – trzeba nam wciąż wracać do szkoły Ewangelii, do szkoły Boga nadziei, który zaskakuje – powiedział.

Abp Wojciech Polak podkreślił, za papieżem Franciszkiem, że naśladując Chrystusa, "nie będziemy skłonni koncentrować się na potępianiu grzechów, lecz z miłością wyruszymy na poszukiwanie grzeszników, nie będziemy liczyć obecnych, lecz wyruszymy w poszukiwaniu nieobecnych, nie będziemy wracać do wytykania palcem, lecz zaczniemy słuchać, nie będziemy odrzucać wzgardzonych, lecz będziemy patrzeć najpierw na tych, którzy są uważani za ostatnich".

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Gerhard Ludwig Müller

 „Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam”

Drogowskazy dla kapłanów w XXI wieku

Kościół można porównać do domu postawionego na skale, w którym duchowni mają szczególną, służebną rolę. Jej spełnianie staje się...

Skomentuj artykuł

Prymas Polski do kapłanów: Nie możemy ulegać zwątpieniu i zniechęceniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.