Prymas Polski: Chrystus Miłosierny przynosi światu pokój; wysłużył go przez własną Krew

Prymas Polski: Chrystus Miłosierny przynosi światu pokój; wysłużył go przez własną Krew
fot. EpiskopatNews / Flickr / CC BY-NC-SA 2.0
KAI / pk

"Pokój ten przewyższa wszelkie ludzkie kalkulacje, panuje w sercu, scala wewnętrznie, daje odwagę i radość, trwa mimo ucisków i krzyża, promieniuje także na innych" - pisze abp Wojciech Polak w liście do wiernych archidiecezji gnieźnieńskiej z okazji rozpoczynającej się peregrynacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

List Prymasa Polski będzie czytany w kościołach i kaplicach archidiecezji gnieźnieńskiej w najbliższą niedzielę 24 kwietnia, kiedy katolicy obchodzić będą Święto Miłosierdzia Bożego. Nawiązując do niego abp Polak przypomina, że to właśnie Chrystus Miłosierny przynosi światu pokój - pokój, którego nie osiąga się siłą, podbojem, czy porozumieniem, ale taki, który dotyka ludzkiego wnętrza.

Pokój Jezusa nie jest owocem kompromisu, ale rodzi się z daru z siebie

"Jezus wysłużył go przez własną Krew, jednając nas, grzeszników z Ojcem. Dlatego Jego pokój nie jest owocem jakiegoś kompromisu, ale rodzi się z daru z siebie. Pokój ten przewyższa wszelkie ludzkie kalkulacje, panuje w sercu, scala wewnętrznie, daje odwagę i radość, trwa mimo ucisków i krzyża, promieniuje także na innych” - podkreśla Prymas zauważając dalej, że tak, jak uczniowie, by uwierzyć i nabrać odwagi, potrzebowali osobistego spotkania ze Zmartwychwstałym Jezusem, tak i my dziś potrzebujemy dotknąć Jego ran, "bo w nich jest nasze uzdrowienie i nasz pokój".

"Powtarzamy dziś: Jezu, ufamy, Tobie. Daj nam pokój, spójrz na nasz niespokojny świat, spójrz na niespokojne ludzkie serca, spójrz na nasze rozedrgane i zalęknione serca!" - prosi abp Polak.

W dalszej części listu metropolita gnieźnieński pisze o rozpoczynającej się peregrynacji Wizerunku Jasnogórskiego po archidiecezji gnieźnieńskiej, która rozpocznie się właśnie w Niedzielę Miłosierdzia, podczas trwającego w Gnieźnie odpustu ku czci św. Wojciecha i odbywającego się w łączności z nim dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

"Po długim wyczekiwaniu przychodzi do nas Matka Pana. Ona wchodzi w nasze dziś. Wchodzi w nasze niepokoje, bóle i cierpienia. Jak nigdy dotąd, uświadamiamy sobie jak bardzo potrzebujemy kogoś, kto pomoże nam ten niespokojny czas przeżyć z ufnością i wiarą" - pisze abp Polak powtarzając za Prymasem Tysiąclecia, że: "Gdy już nigdzie nie czuliśmy się bezpieczni, jeszcze przy Tobie, przed Twoim ołtarzem, przed Twoim obrazem wracał nam pokój i nadzieja".

Rysy na jasnogórskim Obliczu przypominają, że miłość jest zawsze konkretna

"Chcemy prosić zatem Maryję, Bogarodzicę, Matkę Pana i naszą Matkę, aby przynosiła nam pokój i nadzieję!" - pisze abp Polak podkreślając, że rysy na świętym jasnogórskim Obliczu, tak jak rany na dłoniach Chrystusa, mówią i przypominają, że prawdziwa miłość jest zawsze konkretna.

"Ona przecież została powołana do tego, ażeby przybliżać ludziom ową miłość, jaką Chrystus przyszedł im objawić. Miłość, która najkonkretniej potwierdza się w stosunku do tych, co cierpią, w stosunku do ubogich, pozbawionych wolności, do niewidomych, uciśnionych i grzeszników" - wskazuje za św. Janem Pawłem II abp Polak prosząc na koniec, by i nas uczyła takiej właśnie miłości konkretnej i ofiarnej.

Peregrynacja kopii cudownego Jasnogórskiego Obrazu

Peregrynacja kopii cudownego Jasnogórskiego Obrazu po archidiecezji gnieźnieńskiej trwać będzie od 23 kwietnia 2022 do 19 lutego 2023 roku. Wizerunek przybędzie do Gniezna w liturgiczne wspomnienie św. Wojciecha - patrona Polski i będzie obecny podczas celebracji i procesji świętowojciechowych. W niedzielę 24 kwietnia, po zakończeniu sumy odpustowej wyruszy do Inowrocławia, skąd pojedzie dalej do kolejnych dekanatów i parafii archidiecezji gnieźnieńskiej.

Sobotnie i niedzielne uroczystości transmitowane będą na stronach www.archidiecezja.pl i www.prymaspolski.pl. Tam również znaleźć można pełną treść listu Prymasa Polski.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Prymas Polski: Chrystus Miłosierny przynosi światu pokój; wysłużył go przez własną Krew
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.