Prymas Polski: Chrystus Miłosierny przynosi światu pokój; wysłużył go przez własną Krew
"Pokój ten przewyższa wszelkie ludzkie kalkulacje, panuje w sercu, scala wewnętrznie, daje odwagę i radość, trwa mimo ucisków i krzyża, promieniuje także na innych" - pisze abp Wojciech Polak w liście do wiernych archidiecezji gnieźnieńskiej z okazji rozpoczynającej się peregrynacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.
List Prymasa Polski będzie czytany w kościołach i kaplicach archidiecezji gnieźnieńskiej w najbliższą niedzielę 24 kwietnia, kiedy katolicy obchodzić będą Święto Miłosierdzia Bożego. Nawiązując do niego abp Polak przypomina, że to właśnie Chrystus Miłosierny przynosi światu pokój - pokój, którego nie osiąga się siłą, podbojem, czy porozumieniem, ale taki, który dotyka ludzkiego wnętrza.
Pokój Jezusa nie jest owocem kompromisu, ale rodzi się z daru z siebie
"Jezus wysłużył go przez własną Krew, jednając nas, grzeszników z Ojcem. Dlatego Jego pokój nie jest owocem jakiegoś kompromisu, ale rodzi się z daru z siebie. Pokój ten przewyższa wszelkie ludzkie kalkulacje, panuje w sercu, scala wewnętrznie, daje odwagę i radość, trwa mimo ucisków i krzyża, promieniuje także na innych” - podkreśla Prymas zauważając dalej, że tak, jak uczniowie, by uwierzyć i nabrać odwagi, potrzebowali osobistego spotkania ze Zmartwychwstałym Jezusem, tak i my dziś potrzebujemy dotknąć Jego ran, "bo w nich jest nasze uzdrowienie i nasz pokój".
"Powtarzamy dziś: Jezu, ufamy, Tobie. Daj nam pokój, spójrz na nasz niespokojny świat, spójrz na niespokojne ludzkie serca, spójrz na nasze rozedrgane i zalęknione serca!" - prosi abp Polak.
W dalszej części listu metropolita gnieźnieński pisze o rozpoczynającej się peregrynacji Wizerunku Jasnogórskiego po archidiecezji gnieźnieńskiej, która rozpocznie się właśnie w Niedzielę Miłosierdzia, podczas trwającego w Gnieźnie odpustu ku czci św. Wojciecha i odbywającego się w łączności z nim dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.
"Po długim wyczekiwaniu przychodzi do nas Matka Pana. Ona wchodzi w nasze dziś. Wchodzi w nasze niepokoje, bóle i cierpienia. Jak nigdy dotąd, uświadamiamy sobie jak bardzo potrzebujemy kogoś, kto pomoże nam ten niespokojny czas przeżyć z ufnością i wiarą" - pisze abp Polak powtarzając za Prymasem Tysiąclecia, że: "Gdy już nigdzie nie czuliśmy się bezpieczni, jeszcze przy Tobie, przed Twoim ołtarzem, przed Twoim obrazem wracał nam pokój i nadzieja".
Rysy na jasnogórskim Obliczu przypominają, że miłość jest zawsze konkretna
"Chcemy prosić zatem Maryję, Bogarodzicę, Matkę Pana i naszą Matkę, aby przynosiła nam pokój i nadzieję!" - pisze abp Polak podkreślając, że rysy na świętym jasnogórskim Obliczu, tak jak rany na dłoniach Chrystusa, mówią i przypominają, że prawdziwa miłość jest zawsze konkretna.
"Ona przecież została powołana do tego, ażeby przybliżać ludziom ową miłość, jaką Chrystus przyszedł im objawić. Miłość, która najkonkretniej potwierdza się w stosunku do tych, co cierpią, w stosunku do ubogich, pozbawionych wolności, do niewidomych, uciśnionych i grzeszników" - wskazuje za św. Janem Pawłem II abp Polak prosząc na koniec, by i nas uczyła takiej właśnie miłości konkretnej i ofiarnej.
Peregrynacja kopii cudownego Jasnogórskiego Obrazu
Peregrynacja kopii cudownego Jasnogórskiego Obrazu po archidiecezji gnieźnieńskiej trwać będzie od 23 kwietnia 2022 do 19 lutego 2023 roku. Wizerunek przybędzie do Gniezna w liturgiczne wspomnienie św. Wojciecha - patrona Polski i będzie obecny podczas celebracji i procesji świętowojciechowych. W niedzielę 24 kwietnia, po zakończeniu sumy odpustowej wyruszy do Inowrocławia, skąd pojedzie dalej do kolejnych dekanatów i parafii archidiecezji gnieźnieńskiej.
Sobotnie i niedzielne uroczystości transmitowane będą na stronach www.archidiecezja.pl i www.prymaspolski.pl. Tam również znaleźć można pełną treść listu Prymasa Polski.
Źródło: KAI / pk
Skomentuj artykuł