Papież do pracowników służby zdrowia: bliskość, integralność oraz dobro wspólne

Papież do pracowników służby zdrowia: bliskość, integralność oraz dobro wspólne
fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
KAI / pk

- Bliskość, integralność oraz dobro wspólne: wskazuję wam te trzy środki zaradcze, aby zachęcić was do kontynuowania działań w służbie chorych i całego społeczeństwa - powiedział Papież do przedstawicieli konfederacji służby zdrowia "Federsanità", których przyjął na audiencji w Watykanie.

Zadaniem tej włoskiej organizacji jest koordynacja działań lokalnych władz i służby zdrowia w celu wyrównania szans na lepszą opiekę zdrowotną między centrum a peryferiami.

DEON.PL POLECA
Papież zaproponował trzy wskazania, które mogą pomóc różnym instytucjom skuteczniej pełnić misję opieki nad chorymi. Pierwszym z nich jest bliskość, stanowiąca antidotum na autoreferencyjność. Jeśli w ludziach, których spotykamy na oddziałach szpitalnych, w domach opieki, czy w przychodniach, potrafimy dostrzec braci i siostry, wtedy wszystko się zmienia: "opieka" staje się spotkaniem, towarzyszeniem i dzieleniem się. Bycie blisko oznacza przełamywanie dystansu, troskę o to, aby nie było pacjentów różnych kategorii, a energie i zasoby były wykorzystywane w taki sposób, by nikt nie czuł się wykluczony z opieki społecznej i zdrowotnej. Drugim antidotum wskazanym przez Franciszka jest integralność, która przeciwstawia się podejściu częściowemu. Skoro wszystko jest ze sobą połączone, powinniśmy także na nowo przemyśleć pojęcie zdrowia z perspektywy całościowej, obejmującej wszystkie wymiary osoby.

- Nie umniejszając w żaden sposób wartości konkretnych kompetencji, leczenie osoby chorej oznacza uwzględnienie nie tylko schorzenia, ale także jej kondycji psychologicznej, społecznej, kulturowej i duchowej: wszystkiego. Kiedy Jezus kogoś uzdrawia, nie tylko usuwa z jego ciała chorobę fizyczną, ale także przywraca mu godność, włącza go na nowo do społeczeństwa, daje mu nowe życie. Oczywiście, tylko On może to uczynić, ale Jego postawa, Jego podejście do człowieka, jest dla nas wzorem. Całościowe spojrzenie na opiekę pomaga przeciwdziałać «kulturze odrzucenia», która wyklucza tych, którzy z różnych powodów nie spełniają określonych standardów. Dzisiejsza kultura wyklucza. To, co nie służy, jest poza. Używa i odrzuca, na wszystkich poziomach. W społeczeństwie, w którym istnieje ryzyko postrzegania chorych jako ciężaru, kosztu, musimy ponownie umieścić w centrum to, co jest bezcenne, czego nie można kupić ani sprzedać, czyli godność osoby. Choroby mogą naznaczyć ciało, zmącić myśli, odebrać siły, ale nigdy nie mogą przekreślić wartości ludzkiego życia, które zawsze należy chronić, od poczęcia do naturalnego końca - mówił Papież.

DEON.PL POLECA

Jako trzeci środek zaradczy dla właściwej opieki nad chorymi, Ojciec Święty wskazał dobro wspólne. Również w dziedzinie zdrowia często pojawia się pokusa, aby przewagę ekonomiczną lub polityczną uzyskało kilka grup, ze szkodą dla większości społeczeństwa. Franciszek zauważył, że logika „każdy dla siebie” łatwo przekłada się na "wszyscy przeciwko wszystkim", pogłębiając nierówności i wzmacniając konflikty. Zamiast tego powinniśmy pracować nad tym, aby każdy miał dostęp do opieki zdrowotnej i aby pozostała ona bezpłatna. Papież zaznaczył, że obcinanie środków na opiekę zdrowotną jest obrazą ludzkości.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Papież do pracowników służby zdrowia: bliskość, integralność oraz dobro wspólne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.