MF: nowe zmiany podatkowe. Kogo będą dotyczyć?

MF: nowe zmiany podatkowe. Kogo będą dotyczyć?
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania za 2022 r. przez przedsiębiorców, ujednolicenie terminów na rozliczenie PIT, uszczelnienie ulgi na zabytki dla remontów - to jedne ze zmian, które po konsultacjach znalazły się w projekcie zmian podatkowych - podał resort finansów.

Ministerstwo Finansów w środowym komunikacie przypomniało, że 24 marca br. premier Mateusz Morawiecki i wiceminister finansów Artur Soboń przedstawili projekt zmian podatkowych. Wśród jego najważniejszych rozwiązań znalazły się: pozostawienie wyższej kwoty wolnej (30 tys. zł) i wyższego progu podatkowego (120 tys. zł); obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc., czyli obniżenie podatku o niemal 1/3; rezygnacja z tzw. ulgi dla klasy średniej, przy zagwarantowaniu że zmiana będzie dla podatników korzystna lub neutralna; imitowane odliczenie zapłaconych składek zdrowotnych od podstawy opodatkowania przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej; szeroki pakiet prorodzinny; likwidacja podwójnego systemu obliczania zaliczek za 2022 r.; mechanizm wyrównawczy dla organizacji pożytku publicznego (OPP); uchylenie tzw. abolicji podatkowej; przesunięcie terminu obowiązywania JPK PIT i CIT.

Resort przekazał, że w ramach konsultacji projektu, które trwały od 24 marca do 2 kwietnia br., udział wzięli przedstawiciele księgowych i doradców podatkowych, przedsiębiorców i pracodawców, a także branża IT – dostawcy oprogramowania, związki zawodowe, organizacje pozarządowe i organizacje reprezentujące samotnych rodziców.

"Przedstawiony projekt uwzględnia uwagi i postulaty tych środowisk. Jest efektem dialogu, wsłuchiwania się w opinie podatników i reagowania na ich potrzeby" - zapewniło MF. Jak dodano, rozwiązania zaproponowane przez MF spotkały się z aprobatą partnerów społecznych. W wyniku konsultacji MF uzupełniło je o kilka nowych rozwiązań.

Jednym z nich jest możliwość wyboru rozliczenia na skali podatkowej przez tych przedsiębiorców, którzy na początku roku wybrali podatek liniowy lub ryczałt.

"Przedsiębiorcy na podatku liniowym będą mogli się na to zdecydować ex post, czyli po zakończeniu roku podatkowego. Natomiast ryczałtowcy po zakończeniu roku lub w trakcie roku podatkowego, do 22 sierpnia 2022 r. W tym drugim przypadku będą płacić PIT na zasadach ogólnych za pół roku podatkowego. W ten sposób realizujemy postulat biznesu, doradców podatkowych i księgowych" - czytamy.

Nowym rozwiązaniem jest też ujednolicenie terminu dla wszystkich rozliczeń rocznych w PIT – do 30 kwietnia. "Zrezygnowaliśmy natomiast ze zmian w PIT-0 dla seniorów. W tym zakresie uwzględniliśmy postulaty strony społecznej, która chciała by z ulgi mogli korzystać nie tylko ci, którzy nigdy nie pobierali emerytury, ale również ci, którzy zrezygnowali z jej pobierania" - przekazało ministerstwo.

Jak dodało, pozostawiono ulgę na zabytki. "Z tym, że będzie ona obowiązywała wyłącznie na remonty, ale już nie na zakup. Dojdzie też warunek formalny – z ulgi korzystać będzie można po zatwierdzeniu remontu przez konserwatora zabytków" - wyjaśniono.

Ministerstwo poinformowało, że na wniosek księgowych przesunięto na 1 stycznia 2023 r. możliwość korzystania z kwoty wolnej przy zaliczkach u maksymalnie trzech płatników. Również na wniosek księgowych i biur rachunkowych nastąpi rezygnacja z części obowiązków płatników. "Między innymi wykreślamy obowiązek wystąpienia w terminie do 15 czerwca 2022 r. do podatników o aktualizację PIT czy informowania podatnika przed pierwszą wypłatą o możliwości złożenia oświadczeń i wniosków mających wpływ na obliczenie zaliczki" - wyjaśniono. Oświadczenia i wnioski mające wpływ na obliczenie zaliczki będą w jednym wzorze formularza PIT-2.

Resort zapewnia, że nowe rozwiązania mają zapewnić przewidywalność rozliczeń podatkowych i zmniejszyć wysokość podatków. Zdaniem MF, na zmianach w podatkach w ujęciu procentowym najwięcej zyskują mniej zamożni. Dodatkowe pieniądze, które zostaną w kieszeniach obywateli będą konkretnym wsparciem w okresie przyspieszenia dynamiki cen wyrobów konsumpcyjnych.

"Dążymy do tego, aby w kieszeniach Polaków zostawało więcej pieniędzy. Proponowane zmiany to kontynuacja obranego przez rząd kierunku działań. Od 1 października 2019 r. wprowadzona została powszechna obniżka PIT z 18 proc. do 17 proc.. Od 1 sierpnia 2019 r. zaczął obowiązywać zerowy PIT dla młodych. W latach 2016-2018 dwukrotnie podwyższano kwotę wolną. W latach 2017-2019 obniżono stawkę CIT tj. w 2017 r. z 19 proc. do 15 proc., a w 2019 r. do 9 proc. Obowiązuje nowa matryca stawek VAT, obniżka VAT i akcyzy dzięki Tarczom Antyinflacyjnym, Mały ZUS" - przypomniało MF.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Skomentuj artykuł

MF: nowe zmiany podatkowe. Kogo będą dotyczyć?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.