Obniżka PIT będzie kosztować budżet Polski 15 mld zł, z czego 7 mld zł w tym roku

Obniżka PIT będzie kosztować budżet Polski 15 mld zł, z czego 7 mld zł w tym roku
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Planowane zmiany podatkowe obniżające stawkę PIT z 17 proc. do 12 proc. będą kosztowały budżet państwa w sumie 15 mld zł, z czego niespełna 7 mld zł w tym roku; pozostała kwota nie wpłynie do budżetu w 2023 roku - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.

- W sumie 15 miliardów złotych zostanie w naszych kieszeniach (po wprowadzeniu zmian podatkowych) i o tyle mniej wpłynie do budżetu państwa. W ujęciu kasowym, czyli faktycznych ubytków budżetowych, to niespełna 7 mld zł w roku bieżącym. Pozostała kwota przy rozliczeniu rocznym, czyli w roku 2023, o tyle mniej w sumie otrzyma budżet - powiedział Soboń.

Wyjaśnił, że jedną szesnastą, jeśli chodzi o skutki obniżenia stawki PIT, odczują samorządy, którym rząd zapewni finansowanie kwoty ubytku poprzez regułę stabilizującą.

Dodał, że reguła wynika z przepisów z października ubiegłego roku i działa przede wszystkim poprzez subwencję rozwojową. - Ta subwencja rozwojowa będzie wyrównała ten ubytek na rzecz samorządów - powiedział wiceszef MF.

DEON.PL POLECA

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Zwoliński
W jaki sposób dochodzi się do szczęścia? Czy zdobywa się je indywidualnie? Czy państwo jest odpowiedzialne za szczęście obywateli? Czy dobrobyt mierzony produktem krajowym brutto gwarantuje jego osiągnięcie?
Na te i inne pytania dotyczące definicji...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Obniżka PIT będzie kosztować budżet Polski 15 mld zł, z czego 7 mld zł w tym roku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.