Mój przyjaciel pies. Nowe odkrycia wskazują na początki przyjaźni sprzed 12 tys. lat

W Ameryce człowiek trafił na psa wcześniej niż sądzono. Fot. Depositphotos
PAP / jh

Badania archeologiczne na Alasce wskazują, że relacja między człowiekiem a psem w Ameryce Północnej rozpoczęła się co najmniej 12 tys. lat temu - o 2 tys. lat wcześniej, niż dotychczas sądzono. Najnowsze odkrycia, opublikowane na łamach „Science Advances”, dostarczają dowodów na niezwykłą zależność między ludźmi a psowatymi na końcu epoki lodowcowej.

Rewolucyjne odkrycie na Alasce

W 2018 roku na stanowisku archeologicznym Swan Point zespół badawczy odkrył kość piszczelową dorosłego psa sprzed około 12 tys. lat. Datowanie radiowęglowe potwierdziło wiek szczątków, czyniąc je najstarszym dowodem na bliską relację ludzi i psów w Ameryce.

W 2023 roku archeolodzy odnaleźli w tym samym regionie żuchwę psa, która pochodzi sprzed 8100 lat. Oba odkrycia dostarczają bezcennych informacji na temat interakcji człowieka z psowatymi w tamtym czasie.

DEON.PL POLECA

Łosoś w diecie psa - dowód na bliskość z człowiekiem

Analizy chemiczne szczątków ujawniły ślady białek łososia w tkance kostnej, co wskazuje na nietypową dietę zwierząt.

- Psy nie polują na łososie - wyjaśnia Ben Potter z University of Alaska Fairbanks, sugerując, że obecność ryb w diecie psa jest wynikiem współpracy z ludźmi.

To odkrycie dowodzi, że psy w Swan Point były zależne od ludzi, co wskazuje na początki relacji, które mogły prowadzić do późniejszego udomowienia.

Co to znaczy „pies”?

Pomimo rewolucyjnych odkryć, naukowcy przestrzegają przed pochopnym uznaniem, że psy sprzed 12 tys. lat były w pełni udomowione.

- W sensie behawioralnym zwierzęta z Alaski były jak psy, ale mogą nie być genetycznie spokrewnione ze współczesnymi populacjami - wyjaśnia François Lanoë z University of Arizona.

Wnioski z badań

Odkrycia w Swan Point wskazują na to, że początki bliskiej relacji ludzi i psów w Ameryce sięgają końca epoki lodowcowej. Choć za wcześnie, by mówić o pełnym udomowieniu, jest jasne, że zwierzęta te odegrały ważną rolę w życiu ludzi już tysiące lat temu.

Naukowcy zapowiadają kontynuację badań, by lepiej zrozumieć, jak relacja człowieka i psa ewoluowała na przestrzeni wieków.

Źródło: PAP / jh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Mój przyjaciel pies. Nowe odkrycia wskazują na początki przyjaźni sprzed 12 tys. lat
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.