Najdłużej utrzymująca się pokrywa śnieżna roztopiła się podczas szczytu klimatycznego

Najdłużej utrzymująca się pokrywa śnieżna roztopiła się podczas szczytu klimatycznego
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

W czasie trwania szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow roztopiła się najdłużej utrzymująca się pokrywa śnieżna w Wielkiej Brytanii. To ósmy taki przypadek w ostatnich 300 latach, ale piąty w ciągu ostatnich 18 lat.

Według ekspertów roztopienie się pokrywy śnieżnej jest widocznym dowodem na zmiany klimatu.

Łata śnieżna na zboczu szczytu Braeriach w górach Cairgorms w północnej Szkocji, zwana Sfinksem, jest jednym z nielicznych miejsc w Wielkiej Brytanii, w których śnieg utrzymuje się przez cały rok. Jednak w ostatnich tygodniach skurczyła się do rozmiaru kartki papieru A4, aż wreszcie w czasie utrzymującej się ładnej pogody roztopiła się całkowicie.

Bardzo rzadko zdarzało się, by Sfinks stopił się całkowicie, ale w ostatnich latach dochodzi do tego coraz częściej. Według zapisów pokrywa śnieżna znikła w latach 1933, 1959, 1996, 2003, 2006, 2017 i 2018, zaś uważa się, że przed 1933 r. poprzednio było to na początku XVIII wieku.

Zmiany klimatu przyczyną roztopienia

Iain Cameron, który od 25 lat zajmuje się badaniami pokryw śnieżnych w górach Szkocji, powiedział BBC Scotland, że Sfinks był historycznie najdłużej utrzymującą się pokrywą śnieżną w Wielkiej Brytanii. Jednak ze względu na powtarzające się przypadki topnienia to określenie jest coraz mniej uzasadnione. Wskazuje, że prawdopodobnym wyjaśnieniem tego jest ocieplenie klimatu, gdyż podobne zjawisko ma miejsce też na innych szczytach w Szkocji. Dodaje, że obecnie w Szkocji spada mniej śniegu niż w latach 80., a nawet 90. XX wieku.

Sfinks znajduje się zagłębieniu uformowanym przez lód lub lodowiec podczas ostatniej epoki lodowcowej na zboczu Braeriach, który jest trzecim najwyższym szczytem Wielkiej Brytanii (1296 metrów n.p.m.).

Stopienie się pokrywy śnieżnej zbiegło się w czasie z trwającą w Glasgow ONZ-owską konferencją COP26, której celem jest zatrzymanie zmian klimatu.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maja Wolny
23,94 zł
39,90 zł

Zbliża się awaria świata. A z nią samozagłada 

W brytyjskim miasteczku Bethlem dochodzi do wybuchu elektrowni atomowej. Wprowadzony zostaje nowy reżim, a świat znany do tej pory przestaje istnieć. Roma Wilk, jak większość kobiet...

Skomentuj artykuł

Najdłużej utrzymująca się pokrywa śnieżna roztopiła się podczas szczytu klimatycznego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.