Naukowcy rozwikłali tajemnicę „krzyczącej mumii”

„Krzycząca mumia” (Fot. @sciencefocus/ depositphotos.com/Ukrainian)
BBC/x.com/dm

Jak podaje BBC, egipscy badacze rozwikłali tajemnice otaczające mumię nazwaną „krzyczącą kobietą”. Artefakt został znaleziony prawie 90 lat temu w Luksorze w Egipcie. Mumia ma około 3,5 tys. lat.

Mumię odnaleziono w 1935 roku podczas ekspedycji prowadzonej przez Metropolitan Museum w Nowym Jorku. Teraz, korzystając z najnowocześniejszej technologii, naukowcy zajrzeli w przeszłość, ujawniając zaskakujące szczegóły dotyczące życia, śmierci i procesu mumifikacji kobiety.

Zespołem badawczym kierował dr Sahar Saleem, profesor radiologii w szpitalu Kasr Al Ainy na Uniwersytecie w Kairze. Wykorzystując tomografię komputerową, mikroskopię elektronową i inne zaawansowane technologicznie urządzenia do wirtualnej sekcji szczątków, namalowali żywy obraz kobiety stojącej za mumią.

Pomimo obecności narządów wewnętrznych, w tym mózgu – zwykle usuwanych podczas mumifikacji – zespół odkrył, że w procesie balsamowania wykorzystano importowane materiały wysokiej jakości.

DEON.PL POLECA


Wcześniej sądzono, że obecność narządów i nieostrożny proces mumifikacji mogły spowodować jej przerażający wyraz twarzy. Jednak nowe odkrycia podważają tę narrację.

Kobieta, miała około 48 lat w chwili śmierci, mierzyła około 1,54 m wzrostu. Wykazywała oznaki łagodnego zapalenia stawów kręgosłupa i przed śmiercią straciła kilka zębów.

Niemniej jednak niewątpliwie była osobą o znaczącym statusie. Naukowcy odkryli, że jej mumifikacja zawierała kosztowne substancje. Podobnie jak w przypadku grobowca Tutanchamona zawierał także kadzidło i jałowiec, co wskazuje na jej znaczenie.

Więc jak to się stało, że jej twarz została tak wykrzywiona? Autorzy stawiają hipotezę, że może to być wynikiem skurczu zwłok – rzadkiej formy zesztywnienia mięśni, zwykle związanej z gwałtowną śmiercią i skrajną agonią.

– Krzycząca kobieta to prawdziwa „kapsuła czasu” pokazująca sposób, w jaki umarła i została zmumifikowana – stwierdził Saleem.

A jednak badacze nie znaleźli żadnej oczywistej przyczyny śmierci mumii. Często takie skurcze mogą wystąpić podczas gwałtownych bójek lub w przypadku utonięcia, ale nie ma jeszcze żadnych wskazówek, czy odegrały one rolę w jej śmierci.

Nawet po 3500 latach mumia, spoczywająca obecnie w Muzeum Egipskim w Kairze, nadal strzeże tajemnic czekających na odkrycie.

BBC/x.com/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Naukowcy rozwikłali tajemnicę „krzyczącej mumii”
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.