Niedaleko Warszawy pojawił się… sęp. Skąd wziął się ten olbrzymi padlinożerca?

Niedaleko Warszawy pojawił się… sęp. Skąd wziął się ten olbrzymi padlinożerca?
Niedaleko Warszawy pojawił się sęp kasztanowaty (fot. depositphotos.com)
rp.pl / tk

Nad Bagnem Całowanie pod Warszawą pojawił się sęp kasztanowaty, największy europejski ptak padlinożerny. To niezwykłe wydarzenie bowiem w Polsce odnotowano tylko 28 takich przypadków. Kiedyś jednak ten gatunek był częściej widywany na naszych ziemiach.

"Fota słaba, ale model ciekawy. Ręka w górę kto widział w Polsce sępa kasztanowatego? 25.11.2023, Bagno Całowanie. 28. obserwacja gatunku w Polsce" - napisał na Facebooku Krzysztof Dziekan, który sfotografował sępa.

Sęp kasztanowy w Polsce

Mężczyzna zrobił zdjęcie 25 listopada na Bagnie Całowanie – to jeden z największych obszarów torfowych na Mazowszu, położony około 45 km na południowy-wschód od Warszawy, niedaleko Otwocka.

Uchwycenie sępa kasztanowatego w Polsce to rzadkość. Gatunek ten bardzo sporadycznie pojawia się w naszym kraju, a jego populacja w Europie zaczęła maleć w XIX wieku z powodu kłusownictwa i industrializacji regionu. Sępy żywiły się głównie padliną krów i owiec, a gdy ich ubywało, straciły źródło pokarmu.

DEON.PL POLECA

Sęp kasztanowaty to jeden z najcięższych latających ptaków na świecie. Jedynie kondor wielki jest od niego większy. Gatunek ten waży od około 7 do 12,5 kg. Ich długość wynosi nawet 120 cm, a rozpiętość skrzydeł tego ptaka może przekraczać trzy metry.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN ) od 1994 roku klasyfikuje sępa kasztanowatego jako gatunek blisko zagrożenia wyginięciem (NT – near threatened). Liczebność populacji światowej ocenia się na 16 800-22 800 dorosłych osobników. Jej globalny trend jest uznawany za spadkowy, choć populacja europejska rośnie. Największymi zagrożeniami dla tego gatunku jest śmierć spowodowana przez ludzi oraz mała ilość pożywienia.

Źródło: rp.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Kowalski

Niezwykłe karty na wyjątkowy dzień!

Czas Bożego Narodzenia wprowadza nas w tajemnicę wielkiej miłości Boga do człowieka. W lichej stajence rodzi się Zbawiciel. W tych wyjątkowych dniach, gdy przeżywamy cud przyjścia Jezusa Chrystusa na ziemię,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niedaleko Warszawy pojawił się… sęp. Skąd wziął się ten olbrzymi padlinożerca?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.