Na Babiej Górze pojawił się... sęp. Skąd się tam wziął egzotyczny ptak?

Na Babiej Górze pojawił się... sęp. Skąd się tam wziął egzotyczny ptak?
Sęp płowy. Fot. Facebook / Babiogórski Park Narodowy
PAP / mł

Sęp płowy jest większy od największego występującego w Polsce ptaka - orła bielika. Jego rozpiętość skrzydeł wynosi 265 cm. Właśnie odwiedził... Babią Górę.

Sępa płowego, który rzadko jest widywany w Polsce, dostrzegli w rejonie Babiej Góry pracownicy tamtejszego parku narodowego. W czwartek na profilu facebookowym opublikowali zdjęcia z przelotu tego ogromnego ptaka.

"Egzotyk na babiogórskim niebie! Pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego dzielą się bardzo ciekawą i rzadką obserwacją sępa płowego. Ptaki te są obserwowane w naszym kraju na przelotach. Rozpiętość skrzydeł sępa płowego osiąga 265 cm, a naszego największego krajowego bielika osiąga granicę 240 cm" – wskazali przyrodnicy z Parku.

Maciej Mażul z BgPN w rozmowie z PAP powiedział, że ptak w trakcie przelotu zatrzymuje się na kilka dni w jednym miejscu czekając na odpowiednie warunki do dalszej podróży. "Cieszę się, że udało się go sfotografować. Mamy dowód, że się tu pojawia. W ubiegłym roku sęp płowy był widziany, ale nie udało się tego udokumentować" – powiedział.

Mażul przyznał, że przyrodnicy nie potrafią powiedzieć, skąd mógł przylecieć sęp. "Te ptaki, gdy dojrzewają, szukają swojego miejsca. Pokonują duże przestrzenie. Tam, gdzie znajdą dobre warunki do życia, zostają. W tym przypadku nie potrafimy powiedzieć, skąd przyleciał" – powiedział.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Yoann Iacono

Przejmująca opowieść o rozdarciu pomiędzy pasją a brutalnością wojny

Skrzypce wydają się żywe. Czuje, że blokują jej ruchy i hamują zasięg gestów. Nejiko Suwa – młoda japońska artystka – nie potrafi nad nimi zapanować. Prezent...

Skomentuj artykuł

Na Babiej Górze pojawił się... sęp. Skąd się tam wziął egzotyczny ptak?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.