Niemal 40 proc. dużych i średnich firm chciałoby przyjęcia w Polsce euro

Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Przystąpienia Polski do strefy euro chciałoby 38 proc. średnich i dużych firm działających w kraju. To o 2 pkt. proc. więcej niż w roku ubiegłym – wynika z opublikowanego raportu firmy Grant Thornton.

Jak wynika z opublikowanej w środę najnowszej edycji badania „Polski biznes wobec euro”, przeprowadzonego przez firmę audytorsko-doradczą Grant Thornton, ostatnia dekada przyniosła diametralną zmianę w podejściu zarządów polskich firm do kwestii wchodzenia Polski do strefy euro.

„Obecnie 38 proc. średnich i dużych firm prywatnych w Polsce chciałoby, aby Polska przyjęła euro. To tylko nieznacznie wyższy wynik niż przed rokiem, kiedy za euro opowiadało się 36 proc. badanych, co było najniższym odsetkiem w 11-letniej historii badania. Grono zwolenników integracji walutowej z krajami europejskimi skurczyło się przez dekadę o ponad połowę – w 2010 roku opowiadało się za nią 85 proc. ankietowanych średnich i dużych firm” – podano w informacji z wyników przeprowadzonego w październiku tego roku badania.

Jednym z powodów przyjęcia przez Polskę euro mogłoby być - jak podano - ograniczenie ryzyka kursowego. Silne wahania kursu utrudniały polskim firmom prowadzenie transakcji międzynarodowych. Ale – jak wskazano w raporcie Grant Thornton – złoty z roku na rok staje się coraz bardziej stabilną walutą.

Dodano, że w efekcie polskie firmy nie spodziewają się szybkiej zamiany złotego na euro. Tylko 4 proc. średnich i dużych firm uważa, że stanie się to do 2025 r. Co szóste ankietowane przedsiębiorstwo spodziewa się przyjęcia euro w latach 2026-2030, a co trzecie – po 2030 roku.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niemal 40 proc. dużych i średnich firm chciałoby przyjęcia w Polsce euro
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.