Olbrzymi sukces Polski. Jest kolejny wpis na listę UNESCO
Polonez znalazł się na prestiżowej Liście Reprezentatywnej Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. To taniec narodowy o długiej historii, który nadal jest żywy w polskiej kulturze.
Polonez na liście UNESCO
Wniosek Polski o wpisanie poloneza na listę UNESCO spotkał się z uznaniem Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, który zebrał się na 18. sesji w Kasane w Botswanie. To szósty element polskiego dziedzictwa, który znalazł się w tym zaszczytnym gronie.
Polonez trafił na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO zaledwie dwa lata po rozpoczęciu prac nad wnioskiem i rok po jego złożeniu do Sekretariatu Konwencji.
- Wpis poloneza na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO to wielki dzień dla polskiej kultury i tradycji, nasz narodowy sukces. Polonez to kod genetyczny, kod kulturowy naszego narodu, jeden z najstarszych polskich tańców narodowych, który funkcjonuje do dzisiaj. Nie ma balu studniówkowego, który nie rozpoczyna się od poloneza. Jest to taniec znany każdemu Polakowi, a teraz usłyszy o nim cały świat - podkreśla Dominika Chorosińska, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
- Gratuluję i dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do szczęśliwego finału tej procedury i wpisania poloneza na listę UNESCO – dodaje.
Polonez to jeden z pięciu tradycyjnych tańców polskich. Jego korzenie sięgają XVI wieku, kiedy nazywano go "chodzonym". Z czasem stał się ważnym elementem ceremonii dworskich i uroczystości o charakterze lokalnym i narodowym. Dziś ta tradycja jest nadal pielęgnowana, zwłaszcza przez zespoły ludowe, ale także przez uczniów tańczących poloneza podczas otwarcia bali maturalnych.
Źródło: national-geographic.pl / tk
Skomentuj artykuł