Pasażerem było... kurze jajko. Polacy zwyciężyli w zawodach sond kosmicznych

Pasażerem było... kurze jajko. Polacy zwyciężyli w zawodach sond kosmicznych
Studenci z PWr Aerospace zajęli pierwsze, a ekipa z Koła Naukowego Robotyków KoNaR trzecie miejsce w międzynarodowych zawodach sond kosmicznych CanSat Competition w USA. Fot. PWr Aerospace / Politechnika Wrocławska / mat.pras.
PAP / mł

Studenci Politechniki Wrocławskiej zdobyli I i III miejsce w międzynarodowych zawodach sond kosmicznych. W rywalizacji wzięły udział 33 zespoły z całego świata. Zwycięski zespół z koła naukowego Aerospace zdobył 99,86 proc. możliwych punktów.

Najlepsi z najlepszych

Zawody CanSat Competition zorganizowano między 6 a 9 czerwca w Monterey, w stanie Wirginia (USA). Przed właściwym startem organizatorzy sprawdzali, czy sondy spełniają wszystkie kryteria techniczne.

DEON.PL POLECA

"W finale wystartowały 33 zespoły z całego świata, a ich głównym zadaniem było zbudowanie niewielkiej sondy (nieco ponad 14 cm średnicy i 40 cm długości), która została wyniesiona na pokładzie rakiety na wysokość ok. 750 metrów, po czym musiała opaść na ziemię, zbierając dane telemetryczne i uruchamiając sygnał dźwiękowy przy lądowaniu" - przekazał Michał Ciepielski z Politechniki Wrocławskiej.

Jajko w roli pasażera musiało przetrwać start i lądowanie

Sondy musiały w trakcie lotu zmierzyć m.in. prędkość i ciśnienie. Sprawdzano także bezpieczeństwo "pasażera". W tym celu wykorzystano kurze jajo, które musiało przetrwać start i lądowanie - przeciążenia sięgały 30 g. Przetrwać musiała też sama sonda, aby była możliwość jej ponownego wykorzystania.

Liderami zawodów byli studenci z koła naukowego Aerospace, którzy uzyskali 99,86 proc. punktów. Był to ich piąty start; rok temu byli drudzy, a dwa lata temu zajęli czwartą pozycję. Trzecie miejsce w tegorocznych zawodach przypadło studentom z koła naukowego KoNaR. "Ich sonda również wykonała całą misję, a opracowany przez nich system odzysku zadziałał perfekcyjnie – byli jedną z nielicznych drużyn, których konstrukcja bezpiecznie wylądowała na spadochronie" - podkreślił Michał Ciepielski.

Organizatorem zawodów jest Amerykańskie Towarzystwo Astronautyczne. Wydarzenie było sponsorowane przez NASA i firmy z branży technologicznej.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Anna Mochnaczewska

Samo się nie zrobi, ale sam możesz zrobić wszystko!

Nie potrafisz odpocząć? Wciąż wyznaczasz sobie granice? Stresujesz się z byle powodu? Z tą książką wprowadzisz do swojej codzienności nawyki, dzięki którym zregenerujesz się w czasie...

Skomentuj artykuł

Pasażerem było... kurze jajko. Polacy zwyciężyli w zawodach sond kosmicznych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.