Pawlak: gaz łupkowy szansą dla Polski i regionu

Pawlak: gaz łupkowy szansą dla Polski i regionu
Pawlak: gaz łupkowy szansą dla Polski i regionu (fot. PAP/Marcin Bednarski)
PAP / ad

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział w środę PAP w Paryżu, że wydobycie gazu łupkowego może stać się w Polsce, jak i w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, pierwszą czystszą alternatywą dla energetyki węglowej.

Pawlak, który kierował polską delegacją podczas środowej konferencji z okazji 50-lecia powstania OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), zabrał głos w dyskusji na temat "zielonego wzrostu gospodarczego" obok premierów i szefów MSZ innych państw, m.in. Norwegii, Holandii, Słowacji i Meksyku.

Wicepremier podkreślił w krótkim wystąpieniu, że według danych Banku Światowego, "Polska w ciągu ostatnich 20 lat zredukowała emisję gazów cieplarnianych o 30 proc., a w tym czasie nasz PKB wzrósł dwukrotnie". Zaznaczył, że ważnym elementem tego sukcesu jest istnienie niezależnego od budżetu państwowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który finansuje inwestycje, mające zmniejszyć zanieczyszczenia środowiska.

Pytany przez PAP o opinię na temat ewentualnego wydobycia gazu łupkowego w Polsce, Pawlak odparł, że surowiec ten "może być tą pierwszą alternatywą dla węgla, zmniejszającą emisję (CO2) i poprawiającą jakość środowiska".

"Niewątpliwie gaz łupkowy jest dużą szansą na zmianę bilansu energetycznego nie tylko Polski, ale regionu krajów Europy Środkowo-Wschodniej. I w tym kontekście ważne jest, abyśmy te zasoby skutecznie wykorzystali, zgodnie z dobrymi praktykami, zasadami zrównoważonego rozwoju, respektując wymogi ochrony środowiska" - podkreślił wicepremier.

Jego zdaniem, nieuzasadnione są obawy, że Unia Europejska mogłaby zakazać w najbliższym czasie wydobycia złóż gazu łupkowego ze względu na ochronę środowiska. W maju parlament Francji przyjął ustawę zakazującą w tym kraju eksploatacji gazu łupkowego przy użyciu metody tzw. kruszenia hydraulicznego, uznawanej za szkodliwą dla środowiska.

"W naszym przypadku powinniśmy mówić, że jeśli Francuzi nie chcą wydobywać gazu łupkowego, to niech go nie wydobywają, ale nie mogą Polsce zabronić wykorzystania jej własnych zasobów" - powiedział wicepremier. Dodał, że "UE to nie jest Związek Radziecki, gdzie wszystko było pod sznurek".

Według różnych szacunków, Polska może mieć zasoby gazu niekonwencjonalnego nawet rzędu setek miliardów metrów sześciennych; Amerykanie mówią nawet o bilionach m sześc. Specjaliści podkreślają jednak, że szacunki te zostaną zweryfikowane dopiero po dokładnych badaniach i próbnych odwiertach, a to musi potrwać jeszcze kilka lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pawlak: gaz łupkowy szansą dla Polski i regionu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.