Pełczyńska-Nałęcz o podniesieniu wieku emerytalnego: temat jest trudny. Należy o nim rozmawiać i szukać rozwiązań

Pełczyńska-Nałęcz o podniesieniu wieku emerytalnego: temat jest trudny. Należy o nim rozmawiać i szukać rozwiązań
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Fot. PAP/Piotr Polak)
PAP/dm

Po pierwsze – to jest oczywiste, że nie będzie podwyższenia wieku emerytalnego przez ten rząd. Nie ma takiej woli politycznej i tego nie będzie, każdy to bardzo dobrze rozumie – powiedziała w radiowej Jedynce minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Stwierdziła, że warto myśleć o zachętach do dłuższej pracy; jednym z rozwiązań jest aktywizacja i dawanie „także młodym pokoleniom możliwości dłuższej pracy”.

DEON.PL POLECA

Oceniła, że „tutaj bardzo dużo się zmieniło”. Wymieniła „babciowe” oraz 100 tys. miejsc w żłobkach, które będą „zbudowane w najbliższych latach”. Innym rozwiązaniem, służącym aktywizacji starszego pokolenia mogą być, według Pełczyńskiej-Nałęcz, „kluby cyfrowe”, czyli program finansowany w ramach Krajowego Planu Obudowy. Jej zdaniem, starsze osoby mogą z nich skorzystać, aby podnieść swoje kompetencje cyfrowe i dłużej pozostać w pracy.

Pełczyńska-Nałęcz dodała także, że konieczne jest przyjęcie takich rozwiązań, aby emerytura była tym wyższa, im dłużej się pracuje. Tymczasem, jak mówiła, obecnie wiele osób jest w takiej sytuacji, że w momencie przejścia na emeryturę ma „wyskładkowane” 70 proc. emerytury minimalnej i otrzymuje emeryturę minimalną, a jeśli popracuje dłużej, to osiągną 90 proc. emerytury minimalnej i także dostaną emeryturę minimalną.

– Superważne jest to, aby ludzie pracując dłużej, dostali więcej – zawsze – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej. – Należy rozważyć – i to jest w programie Polski 2050 – zwrot emerytur trzynastych. Człowiek przechodzi na emeryturę, dostaje 13 emeryturę. Nie przechodzi – nie dostaje. Za te laty pracy, kiedy nie przechodzi na emeryturę, człowiek powinien dostawać zwrot zaległych jakby trzynastek, wtedy ten bonus emerytalny się opłaca” – dodała Pełczyńska-Nałęcz.

Podkreśliła, że „ten rząd na pewno nie podniesie wieku emerytalnego”. Dodała jednak, że choć temat jest trudny, to należy o nim rozmawiać i szukać rozwiązań. Powiedziała, że dotyczą one zarówno zachęt do dłuższej pracy, jak i do aktywizacji zawodowej, ale są także rozwiązania z zakresu „innych polityk publicznych, które też są bardzo trudne (…), jak mieszkalnictwo”.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pełczyńska-Nałęcz o podniesieniu wieku emerytalnego: temat jest trudny. Należy o nim rozmawiać i szukać rozwiązań
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.