PFROŻ napisał do prezydenta list. Chodzi o "edukację zdrowotną"

PFROŻ napisał do prezydenta list. Chodzi o "edukację zdrowotną"
Prezydent Andrzej Duda (fot. PAP/Radek Pietruszka)
KAI / tk

"Projekt usunięcia ze szkół przedmiotu 'Wychowanie do życia w rodzinie' i zastąpienie go 'Edukacją zdrowotną', oznacza depriorytetyzację roli rodziny w państwie i społeczeństwie, co jest sprzeczne z art. 18 oraz art. 71 Konstytucji RP, która jednoznacznie stwierdza, że rodzina jest fundamentem dobrze funkcjonującego i służącego obywatelom państwa" – napisał Zarząd Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o zajęcie stanowiska i podjęcie działań prawnych wobec zamiaru likwidacji przedmiotu "Wychowanie do życia w rodzinie" i wprowadzeniu w to miejsce obowiązkowej "Edukacji zdrowotnej".

  • Projekt MEN wprowadzający obowiązkową "Edukację zdrowotną" w miejsce "Wychowania do życia w rodzinie" jest krytykowany za naruszanie przepisów Konstytucji RP, w szczególności artykułów 18, 48 i 72, które chronią rodzinę, prawa rodziców oraz dobro dzieci.
  • Przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie" od ponad 20 lat funkcjonuje w szkołach z akceptacją społeczną, wspiera rozwój uczniów, uwzględniając wartości rodzinne, i opiera się na sprawdzonych metodach oraz zgodzie rodziców.
  • Proponowana zmiana budzi zaniepokojenie w związku z możliwością wprowadzenia kontrowersyjnych treści i brakiem konsultacji społecznych, co wywołuje chaos w środowisku szkolnym i rodzicielskim, oraz może negatywnie wpłynąć na uczniów.

List Zarządu PFROŻ ws. "Edukacji zdrowotnej":

Zwracamy się do Pana Prezydenta o zajęcie stanowiska i podjęcie właściwych działań prawnych wobec zamiaru likwidacji przedmiotu "Wychowanie do życia w rodzinie" i wprowadzeniu w to miejsce obowiązkowej "Edukacji zdrowotnej".

Projekt usunięcia ze szkół przedmiotu "Wychowanie do życia w rodzinie" i zastąpienie go "Edukacji zdrowotnej", oznacza depriorytetyzację roli rodziny w państwie i społeczeństwie, co jest sprzeczne z art. 18 oraz art. 71 Konstytucji RP, która jednoznacznie stwierdza, że rodzina jest fundamentem dobrze funkcjonującego i służącego obywatelom państwa. Z tego powodu udziela tej podstawowej komórce społecznej szczególnej, nadrzędnej ochrony prawnej. Analizowany projekt rozporządzenia MEN kładzie nacisk na wyizolowanie ucznia z jego naturalnego rodzinnego środowiska, co jest głęboko sprzeczne z jego dobrem i destrukcyjne dla społeczeństwa. Zajęcia te mają być obowiązkowe i nie uwzględniają woli rodziców, co jest sprzeczne z art. 48 Konstytucji RP.

"Wychowanie do życia w rodzinie" to przedmiot obecny w polskich szkołach od ponad 20 lat i realizowany za zgodą rodziców. Prowadzony jest przez dobrze przygotowaną kadrę nauczycieli z wykorzystaniem odpowiedniej metodologii i podręczników. Cieszy się społeczną akceptacją, a badania naukowe potwierdzają jego pozytywny wpływ na uczniów. Dlaczego istotne treści dotyczące edukacji zdrowotnej w propozycji MEN nie są proponowane jako rozszerzenie przedmiotu "Wychowanie do życia w rodzinie", w miejsce jego likwidacji?

DEON.PL POLECA

Wyrażamy głęboki niepokój, dotyczący podstawy programowej planowanego przedmiotu "Edukacja zdrowotna", zawierającego kontrowersyjne treści odnośnie wychowania seksualnego. Sugeruje ona tworzenie od zera polskiej profilaktyki problemów dzieci i młodzieży oraz szkolenie kadr bez uwzględniania wypracowywanych w ciągu wielu lat przez ośrodki badawcze i MEN istniejących już zasobów systemu profilaktyki zintegrowanej problemów dzieci i młodzieży. Podstawa programowa do nowego przedmiotu pozwala na tworzenie w oparciu o nią programów ideologicznych, co stanowi naruszenie art. 72 Konstytucji RP. Stąd też tak szeroki sprzeciw, aby przedmiot ten był obowiązkowy. Projektowana przez MEN zmiana wprowadza do szkół i do środowisk rodzicielskich niepokój i zamieszanie, co negatywnie wpływa na uczniów. Zmiany są wprowadzane arbitralnie, bez szerokich konsultacji, w szczególności z rodzicami.

W trosce o dobro dzieci i młodzieży oraz zachowanie praw rodziców zwracamy się do Pana Prezydenta, jako czuwającego nad przestrzeganiem Konstytucji RP, o zajęcie stanowiska i podjęcie właściwych działań prawnych w tej sprawie.

W imieniu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia zrzeszającej 38 organizacji prorodzinnych:

Jakub Bałtroszewicz, prezes – Fundacja Jeden z Nas
ks. Tomasz Kancelarczyk, wiceprezes – Fundacja Małych Stópek
Grzegorz Nienartowicz, wiceprezes – Fundacja Ku Pełni Życia
Magdalena Bartoszewicz – Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna 
Maria Gondek – Fundacja Fala Życia
Ewa Kowalewska – Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia – HLI Polska
Rafał Szczypta – Rycerze Kolumba
Warszawa, dnia 11 grudnia 2024 r.
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Monika Szubrycht

To, że jesteśmy mniejsi, nie oznacza, że nasze problemy również takie są.

Dzieci. Doświadczają odrzucenia, chorują na depresję, zaburzenia lękowe, samookaleczają się, targają się na własne życie. One równie mocno, co dorośli, doświadczają kryzysów psychicznych....

Skomentuj artykuł

PFROŻ napisał do prezydenta list. Chodzi o "edukację zdrowotną"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.