Planowany debiut Taurona na giełdzie

Planowany debiut Taurona na giełdzie
O tym, że dzięki nowej emisji akcji i upublicznieniu, Tauron liczy na ok. 3-4 mld zł, jego przedstawiciele mówili zanim przygotowania do prywatyzacji weszły w końcową fazę (fot. mik_krakow/flickr.com)
PAP/ pszajer

Wśród zamierzeń na najbliższe lata, o których grupa informowała już wcześniej, jest m.in. budowa nowych bloków energetycznych w kilku elektrowniach, m.in. bloku gazowego w Stalowej Woli oraz bloku z instalacją zgazowania węgla w Kędzierzynie Koźlu. Planowane są również nowe moce m.in. w elektrowniach Jaworzno i Halemba oraz nowy blok w elektrociepłowni w Bielsku-Białej.

Do połowy przyszłego roku Tauron zamierza także uruchomić fermę wiatrową o mocy 40 megawatów na północy Polski, planuje także budować biogazownie. Do 2012 r. udział odnawialnych źródeł energii w grupie może zostać podwojony lub nawet potrojony.

W ocenie prezesa Lubery, przed debiutem giełdowym nie uda się zakończyć procedur, związanych z przejęciem od Kompanii Węglowej kopalni "Bolesław Śmiały" oraz pakietu akcji Południowego Koncernu Węglowego (PKW), jakie posiada dziś Kompania. Prezes liczy jednak, że proces ten będzie sfinalizowany do końca roku. Wówczas cały PKW będzie własnością grupy Tauron, a Kompania stanie się posiadaczem akcji Taurona, które będzie mogła sprzedać na rynku.

Tauron rozmawia również ze związkami zawodowymi PKW na temat ewentualnych świadczeń dla załogi tego koncernu z tytułu prywatyzacji. Zgodnie z prawem, górnikom przysługują bowiem nie akcje Taurona, a Kompanii Węglowej, która jak dotąd nie jest prywatyzowana. Jak powiedział Lubera, obecnie analizowane są różne możliwości wyjścia naprzeciw postulatom załogi. Jedną z nich jest tzw. bonus, związany z prywatyzacją grupy. Żadne decyzje jednak nie zapadły.

DEON.PL POLECA

Przedstawiciele Taurona poinformowali również, że w środę w czeskiej Ostrawie uroczyście zainagurowała działalność pierwsza zagraniczna firma grupy. Powołana w zeszłym roku spółka ma już wszystkie niezbędne koncesje i pozwolenia. Ma ona handlować energią. Zainteresowane współpracą z nią są m.in. polskie firmy, mające swoje zakłady lub spółki za granicą - nie tylko w Czechach, ale także np. w Niemczech.

Tauron nie ujawnia swoich wyników za ubiegły rok - trwają prace nad sprawozdaniami, które znajdą się w prospekcie emisyjnym. Wiadomo, że w 2009 r., w wyniku spowolnienia gospodarczego, grupa zanotowła spadek sprzedaży energii, jednak nie tak głęboki, jak było to jeszcze w pierwszym półroczu. Według prezesa, spadek sprzedaży na pewno był jednocyfrowy. Nieoficjalnie przedstawiciele grupy mówią, że było to niespełna 5 proc.

Tauron Polska Energia, którą tworzą 94 firmy, jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii dla klientów korporacyjnych i indywidualnych. Ponadto holding kontroluje 20 proc. polskich zasobów węgla kamiennego.

Według wcześniejszych informacji resortu skarbu, grupa Tauron ma najdalej w połowie przyszłego roku zadebiutować na giełdzie. Planowane jest podwyższenie kapitału spółki o około 25 proc., a dodatkowo Skarb Państwa zamierza w tym samym czasie sprzedać około 20-25 proc. akcji grupy. Plany resortu skarbu przewidują, że Skarb Państwa utrzyma kontrolę korporacyjną nad Tauronem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Planowany debiut Taurona na giełdzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.