Przemysław Babiarz uhonorowany w siedzibie UNESCO. Znalazł się w elitarnym gronie

Fot. Kanał Sportowy / YouTube.com
PAP / tk

Przemysław Babiarz, Dariusz Szpakowski, Marek Rudziński i inni polscy dziennikarze, którzy relacjonowali dziesięć i więcej igrzysk olimpijskich zostali uhonorowani w siedzibie UNESCO w Paryżu na Gali Jubileuszu 100-lecia Światowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (AIPS).

Idea honorowania dziennikarzy prasy, radia, telewizji, mediów elektronicznych oraz fotoreporterów zrodziła się w AIPS przed igrzyskami olimpijskimi w Londynie w 2012 roku.

Polscy dziennikarze uhonorowani

W gronie wyróżnionych w czasie wtorkowej uroczystości znaleźli się obecni w Paryżu: Dariusz Szpakowski - relacje z 18 igrzysk (10 letnich i 8 zimowych), Cezary Gurjew - 14 (9-5), Wojciech Atys - 12 (7-5), Marek Rudziński 12 (7-5), Przemysław Babiarz - 11 (6-5), Piotr Dębowski - 11 (7-4) oraz Marek Solecki - 11 (5-6).

DEON.PL POLECA

Pamiątkowe dyplomy, zestaw odznak oraz książki nagrodzonym wręczał prezydent AIPS Włoch Gianni Merlo w towarzystwie znakomitych sportowców zaproszonych na ceremonię.

Rekordzistą z 19 obecnościami na igrzyskach jest dziennikarz radiowy i telewizyjny Włodzimierz Szaranowicz, wyróżniony przed paryską imprezą przez Polski Komitet Olimpijski tytułem honorowego attache prasowego igrzysk 2024. Relacje z igrzysk letnich przekazywał z Moskwy, Seulu, Barcelony, Atlanty, Sydney, Aten, Pekinu, Londynu i Rio de Janeiro oraz zimowych z Sarajewa, Calgary, Albertville, Lillehammer, Nagano, Salt Lake City, Turynu, Vancouver, Soczi i Pjongczangu.

Na polskiej liście rekordzistów znajdują się także: Tomasz Zimoch - 14 akredytacji olimpijskich (7-7), Henryk Urbaś - 13 (5-8) oraz jeden z najstarszych polskich dziennikarzy sportowych, były szef Redakcji Sportowej Polskiej Agencji Prasowej Zbigniew Chmielewski - 11 (7-4).

W uroczystości 100-lecia AIPS w paryskiej siedzibie UNESCO uczestniczyli także znakomici w przeszłości sportowcy: Edwin Moses, Nadia Comaneci, Siarhej Bubka, Tegla Loroupe, Tanii Grey-Thompson, Ana Fidelia Quirot, Sebastian Coe, Nawal El Moutawakel, Donna de Varona, Antonio Rossi, Kipchoge Keino, Chris Choy, Sean Fitzpatrick, Jingyu Wu, Daley Thompson i Nicol David.

Przed otwarciem igrzysk VIII olimpiady w Paryżu w 1924 roku 80 dziennikarzy z 29 krajów uczestniczyło w kongresie założycielskim AIPS. Do stolicy Francji przyjechało 685 żurnalistów i fotoreporterów, aby relacjonować zmagania o medale 3092 sportowców, w tym 132 kobiet.

Krajami założycielskimi AIPS były: Austria, Belgia, Francja, Niemcy, Polska, Szwecja, Węgry oraz Włochy, natomiast status obserwatora w kongresie założycielskim przyznano: Argentynie, Australii, Bułgarii, Czechosłowacji, Danii, Egiptowi, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Kanadzie, Kubie, Litwie, Luksemburgowi, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii, Turcji, USA i W. Brytanii.

Na pierwszym posiedzeniu na prezydenta wybrano Francuza Frantza Reichela. Funkcję jego zastępców powierzono Belgowi Victorowi Boinowi oraz Szwedowi Torstenowi Tegnerowi. Zastępcą sekretarza generalnego został Henryk Szatkowski, natomiast do Komitetu Wykonawczego wybrano Janusza Smogorzewskiego.

Wiceprezydentem AIPS po kongresach w latach 1932 i 1939 był korespondent polskiej prasy sportowej w Belgii Jan Hauptman. We władzach AIPS zasiadali także Edward Woźniak i Jerzy Jakobsche, pełniąc funkcję prezydenta największej sekcji kontynentalnej tej organizacji AIPS-Europe.

Obecnie AIPS zrzesza kluby dziennikarzy sportowych w 167 krajach świata.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przemysław Babiarz uhonorowany w siedzibie UNESCO. Znalazł się w elitarnym gronie
Komentarze (7)
MN
Mariusz Nowak
10 sierpnia 2024, 14:10
Panie Przemku, uciekaj Pan z neoTVP póki czas! Wrócisz, gdy wróci normalność.
FD
~F. D.
12 sierpnia 2024, 12:46
Dobry pomysł. Zróbmy sobie, w «Republice», także kanał sportowy. Na początek może pasmo, ale zróbmy. Póki co potrzebna jest każda złotówka na nową siedzibę. Dorzucajmy się jak najczęściej. Także sumy, które wydają nam się zbyt drobne. One złożą się na większe. Subskrybujmy i prośmy o to żeby inni subskrybowali na YT oba kanały: «Republikę» i «Republikę Plus». Nie można dopuścić żebyśmy zostali bez ogólnopolskiej telewizji, tak jak przed 2015.
OB
~Ola B.
9 sierpnia 2024, 12:40
Za co uhonorowany? Narobił wiele hałasu i tyle.
TL
Tilian Longosferud
9 sierpnia 2024, 22:53
Sorry ale czy ty nie potrafisz czytać ze zrozumieniem? Nagroda nie ma związku z jego komentarzem z ceremonii otwarcia, tylko z samym STAŻEM pracy jako komentatora.
OB
~Ola B.
10 sierpnia 2024, 18:44
Nic nie dzieje się bez przyczyny.
FD
~F. D.
12 sierpnia 2024, 12:32
To nie Babiarz narobił hałasu, tylko postkomuniści. To marksista-spinellista Sygut zabronił Babiarzowi zbliżać się do mikrofonu za to, że Babiarz śmiał zestawić słowa «komunizm» i «niestety». Tak jak napisała tu «Tilian Longosferud», Babiarz został uhonorowany za staż pracy komentatorskiej. Konkretnie za to ile razy komentował Igrzyska. Nagrodę dostali WSZYSCY, którzy komentowali je minimum dziesięć razy.
OB
~Ola B.
12 sierpnia 2024, 17:32
Czy wszyscy komentujacy na dłonie są zwolennikami PIS-u i tzw. "dobrej zmiany"?