Pył znad Sahary nad Polską. Co oznacza to zjawisko? Czy ma związek z anomalią pogodową?

Pył znad Sahary nad Polską. Co oznacza to zjawisko? Czy ma związek z anomalią pogodową?
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)
PAP/dm

Mamy teraz większą częstość wymiany południkowej powietrza. Napłynie do nas znowu ciepłe powietrze z temperaturą dochodząca do 25 stopni Celsjusza, (...) ale właśnie to jest powietrze prowadzone z Sahary równolegle z pyłem - mówił na antenie Radia RMF24 prof. dr hab. Rajmund Przybylak, klimatolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W najbliższych dniach do Polski mogą dotrzeć masy ciepłego powietrza, które przyniosą ze sobą również pył znad Sahary.

DEON.PL POLECAProf. Rajmund Przybylak mówił w rozmowie, że pierwsze oznaki zjawiska prawdopodobnie odczują mieszkańcy północno-zachodniej części kraju. Klimatolog zauważył również, że takie zdarzenia nie są niczym nowym.

- Pył znad Sahary wielokrotnie był w Polsce. Tym razem jego droga będzie okrężna, można powiedzieć, ponieważ sytuacja wygląda w ten sposób, że rozbudował się wyż nad Morzem Śródziemnym z centrum gdzieś na południe od Włoch i on mocno sięga na obszar Sahary - właśnie tam, gdzie jest źródło pyłów, obok ma Wyż Azorski i niż na Atlantyku Północnym - mówił.

 

Jak wyjaśniał ekspert, powietrze w wyżu przemieszcza się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

 

W czasie tegorocznych świąt wielkanocnych mieszkańcy Polski doświadczyli już napływu pyłu saharyjskiego. W poniedziałek wielkanocny pył dotarł do południowych części kraju. Niedługo później znalazł się już na niemal całym terytorium Polski. Prowadzący rozmowę pytał doktora Rajmunda Przybylaka, czy nadchodzące zjawisko będzie równie intensywne.

 

- Widzę z tych prognoz, które są - będzie dość intensywny, ponieważ ten wyż, który jest sprawcą na Morzu Śródziemnym wydarzenia, które do nas napłynie, przesuwa się stopniowo i to nawet w kierunku Polski, potem w kierunku Morza Kaspijskiego, więc generalnie na wschód i słabnie. Dlatego też we wtorek spodziewamy się już drugiego uderzenia fali napływu pyłów, tym razem od strony południowo zachodniej Polski - stwierdził klimatolog.

 

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pył znad Sahary nad Polską. Co oznacza to zjawisko? Czy ma związek z anomalią pogodową?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.