Rosyjskie embargo na import mięsa z UE

PAP / slo

Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) wprowadziła od wtorku czasowy zakaz importu żywca wieprzowego, a także bydła z Unii Europejskiej - podała agencja RIA-Nowosti.

Służba podjęła taką decyzję w związku z licznymi w krajach UE zachorowaniami zwierząt, spowodowanymi przez wirusa ze Schmallenbergu (SBV), a także występowaniem choroby niebieskiego języka.

Jak poinformowano, zakaz dotyczy zwierząt przeznaczonych na ubój. Utrzymana zostaje jednak możliwość wwozu zwierząt zarodowych, ale przy wzmocnieniu kontroli weterynaryjnej. Rosyjscy eksperci twierdzą, że ograniczenia nie powinny spowodować braków albo podwyżek cen mięsa.

DEON.PL POLECA

RIA-Nowosti podała, że Rossielchoznadzor do tej pory nie otrzymał od UE zamówionej jeszcze w styczniu informacji o podjętych działaniach przeciwepidemiologicznych. Niepokój rosyjskich służb weterynaryjnych budzi też brak systemu kontroli przy eksporcie produktów rolnych z UE, a także przypadki naruszenia wymogów weterynaryjnych przy eksporcie żywca wieprzowego do Rosji.

Nazwa wirusa SBV pochodzi od niemieckiej miejscowości, w której pierwszy raz - latem ubiegłego roku - go zidentyfikowano. Specjaliści są zdania, że jest on przenoszony przez insekty. Wirusy z tej grupy występują głównie w Azji, Australii i Oceanii oraz Afryce.

We wspólnym komunikacie komisarz UE ds. handlu Karel De Gucht i komisarz ds. zdrowia i polityki konsumenckiej John Dalli wyrazili we wtorek "głębokie rozczarowanie" decyzją Rosji o wprowadzeniu zakazu importu żywca (trzody chlewnej, bydła, owiec i kóz) z UE.

Ich zdaniem zakaz jest "nieproporcjonalny i nieuzasadniony", bo handel bydłem w "żaden sposób nie zagraża zdrowiu obywateli Rosji". Dlatego wezwali Rosję do jego natychmiastowego zniesienia.

Rosyjskie embargo na żywe zwierzęta do uboju nie wpłynie na ceny oraz na sytuację na rynku - uważa prezes związku producentów mięsa Polskie Mięso Witold Choiński. Hodowcy dziwią się, że zakaz wprowadzono dla wszystkich krajów Unii Europejskiej.

- Dla Polski to embargo nie będzie miało znaczenia gospodarczego. Skala importu żywych zwierząt jest niewielka - to ułamki procenta w całym imporcie mięsa z Polski - podkreślił we wtorek Choiński w rozmowie z PAP.

Przyznał jednak, że wprowadza to utrudnienia dla firm, które zajmują się tą częścią rynku, ale - jak mówił - nie powinno wpłynąć na całość eksportu z Polski do Rosji.

Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego Bogdan Konopka powiedział PAP, że rocznie do Rosji i krajów unii celnej Polska wysyła od kilkuset do 2 tys. sztuk bydła hodowlanego, które nie zostało objęte zakazem.

- U nas nie ma o tym mowy, nikt nie zgłasza żadnego przypadku. Nic się takiego nie dzieje. Ale rozumiem, że skoro jesteśmy w Unii, to rykoszetem nas objęło to embargo - powiedział. - Związek cieszy się jednak, że embargo nie objęło zwierząt zarodowych - dodał.

Według wstępnych danych ministerstwa rolnictwa Polska wyeksportowała do Rosji w 2011 r. 1,3 tys. sztuk żywego bydła oraz 30,6 tys. sztuk żywca wieprzowego. Według danych za styczeń 2012 r. do Rosji wyeksportowano w tym miesiącu prawie 1,9 tys. sztuk żywca. Nie było natomiast eksportu żywego bydła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rosyjskie embargo na import mięsa z UE
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.