Rząd wprowadził nowe godło. Z tego wzoru nie skorzystają wszyscy
14 października bieżącego roku ogłoszono „Rozporządzenie Rady Ministrów (…) w sprawie sposobu używania wizerunku orła ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej oraz barw Rzeczypospolitej Polskiej do celów wspólnej identyfikacji wizualnej”. Oznacza to, że premier, ministrowie oraz podległe im resorty będą używać innego wzoru orła.
Nowy orzeł różni się od ustawowego
Orzeł w nowej odsłonie dość mocno różni się od orła z obowiązującej „Ustawy o godle”. „Wprowadzono w nim liczne zmiany w stosunku do obowiązującego wzoru godła, choćby najbardziej widoczną – złote nogi, zamiast szponów, inny jest rysunek korony i piór na piersi orła, trzylistne koniczyny zamiast pięciolistnej rozety, no i symetryczne skrzydła. Jest także zmiana w rysunku dzioba i oka” – czytamy na stronie orlidom.pl.
Co więcej, różnią się także proporcje orła w nowej wersji względem tego, który występuje w powszechnej wersji herbu Polski.
– Mamy do czynienia z wprowadzeniem tylnymi drzwiami innego wzoru orła niż ustawowy – uważa prof. Marek Adamczewski, redaktor monografii „Orzeł Biały. Źródła do historii herbu państwa polskiego (1815–2015)”. „W ten sposób ocenia zaskakujące rozporządzenie rządu, w którym na własny użytek ustalił wzór godła” – podaje rp.pl.
Kto będzie używać nowego orła?
Z nowego wzoru godła skorzystają premier, KPRM, ministrowie oraz podległe im resorty. Będą go używać m.in. do papieru firmowego, dokumentów elektronicznych, stron internetowych, e-maili, mediów społecznościowych, materiałów informacyjno-promocyjnych, kopert czy wizytówek.
Jak informuje „Rzeczpospolita”, „projekt rozporządzenia negatywnie zaopiniowała działająca przy MSWiA Komisja Heraldyczna jako niezgody z obowiązującą ustawą”.
– Można wyobrazić sobie niezręczną sytuację, w której nowy orzeł zostanie użyty obok ustawowego. Efektem będzie galimatias – mówi Krzysztof Kwiatkowski, były prezes NIK.
Centrum Informacyjne Rządu podkreśla z kolei, że „Wspólna identyfikacja wizualna administracji rządowej nie definiuje na nowo godła RP”.
Źródło: rp.pl / orlidom.pl / tk
Skomentuj artykuł