Rosjanie usunęli polską flagę. "Katyń na zawsze pozostanie symbolem sowieckiej zbrodni"

Rosjanie usunęli polską flagę. "Katyń na zawsze pozostanie symbolem sowieckiej zbrodni"
Katyń, polski Cmentarz Wojenny (fot. depositphotos.com)
PAP/mk

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprotestowało przeciwko usunięciu przez Rosjan polskiej flagi z Cmentarza Wojennego w Katyniu, gdzie pochowane są ofiary zbrodni sowieckiej dokonanej w 1940 r. na rozkaz władz Związku Radzieckiego.

Usuwanie polskich flag nie wymaże pamięci o polskich bohaterach, niszczenie ich grobów nie zatrze winy ich oprawców – Katyń na zawsze pozostanie symbolem sowieckiej zbrodni - podkreśliło w czwartek Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort spraw zagranicznych przypomniał we wpisie na Twitterze, że 22 lata temu otwarto polski Cmentarz Wojenny w Katyniu, upamiętniający ofiary mordu dokonanego przez NKWD w 1940 roku. "Usuwanie polskich flag nie wymaże pamięci o polskich bohaterach, niszczenie ich grobów nie zatrze winy ich oprawców – Katyń na zawsze pozostanie symbolem sowieckiej zbrodni" - podkreśliło MSZ.

Pod koniec czerwca informowano o tym, że władze rosyjskie zdjęły polskie flagi z cmentarza wojennego w Katyniu. O sprawie napisał wówczas niezależny rosyjski portal Meduza, przytaczając słowa mera Smoleńska Andrieja Borisowa z portalu społecznościowego, umieszczone wraz ze zdjęciem dwóch masztów flagowych - jednego z flagą Rosji i drugiego - pustego, z przystawioną drabiną. W odpowiedzi rzecznik MSZ Łukasz Jasina przekazał wówczas, że strona polska wystosowała notę dyplomatyczną do MSZ Rosji w sprawie zdjęcia polskich flag. "Protest został złożony i zobaczymy, co zrobią z tym rosyjskie władze" - powiedział wtedy Jasina, podkreślając, że "pojawia się (...) straszne skojarzenie mordowania pamięci tych żołnierzy po raz drugi".

Do zbrodni katyńskiej doszło po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r., kiedy do niewoli w ZSRS dostało się ok. 15 tys. oficerów. Decyzja o ich wymordowaniu - jako wrogów komunizmu i Związku Sowieckiego - zapadła na najwyższym szczeblu. Zgodnie z dekretem władz ZSRS, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 r., NKWD rozstrzelało wiosną tego roku ok. 22 tys. obywateli polskich, w tym 15 tys. oficerów, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej. Zbrodnia wyszła na jaw 13 kwietnia 1943 r. Data ta jest obecnie symboliczną rocznicą zbrodni.

Komunistyczne władze Polski po 1945 roku całkowicie wymazywały Katyń ze świadomości Polaków, winą za popełnienie mordu obciążając hitlerowskie Niemcy. Również sami Rosjanie przez lata nie przyznawali się do Zbrodni Katyńskiej; zrobili to dopiero w 1990 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Cieślak SJ

W naszym stuleciu wrócili męczennicy. A są to często męczennicy nieznani, jak gdyby "nieznani żołnierze" wielkiej sprawy Bożej. Jeśli to możliwe ich świadectwa nie powinny zostać zapomniane w Kościele.
Jan Paweł II, z listu...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rosjanie usunęli polską flagę. "Katyń na zawsze pozostanie symbolem sowieckiej zbrodni"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.