Rzecznik praw dziecka spotkał się z szefem Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich

Rzecznik praw dziecka spotkał się z szefem Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich
(fot. Sejm RP [CC BY 2.0])
PAP / kk

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak spotkał się w środę w Watykanie z przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich kardynałem Seanem Patrickiem O'Malleyem z USA. Komisja została powołana przez Franciszka do walki z pedofilią.

Pawlak, który rano był na audiencji generalnej papieża Franciszka i krótko z nim rozmawiał, powiedział PAP, że przekazał mu "pozdrowienia od polskich rodzin i od polskich dzieci". Dodał, że papież zainteresował się jego spotkaniem z kardynałem O'Malleyem.

Relacjonując swą rozmowę z przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, rzecznik praw dziecka podkreślił, że przekazał mu informacje na temat jego biura i jego funkcji oraz "stania na straży praw dziecka w Polsce". "Wskazałem, że od kilku dni obowiązuje w Polsce ustawa o powołaniu komisji do spraw nieprawidłowości i nadużyć seksualnych wobec dzieci. To jest nowe prawo, a komisja się kształtuje" - przypomniał Pawlak, dodając, że poprosił o ewentualne sugestie i uwagi.

Według Pawlaka kardynał O'Malley z zadowoleniem przyjął wiadomość o powołaniu komisji w Polsce. Rzecznik przypomniał, że w papieskiej komisji zasiada też Hanna Suchocka oraz specjaliści z wielu dziedzin. Wyraził nadzieję na wspólne działania z watykańską komisją. "Dobrze będzie, jeśli komisja watykańska będzie miała świadomość tego, że także w Polsce taka komisja będzie działała" - wskazał Pawlak.

Po wizycie w Watykanie, w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej w obecności ambasadora Janusza Kotańskiego Pawlak wręczył Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka włoskiej działaczce stowarzyszeń katolickich, współorganizatorce krajowego Marszu dla Życia Virginii Coda Nunziante.

Wręczając odznakę, Pawlak oświadczył, że jako rzecznik praw dziecka słyszy czasem w Polsce, że "zbyt radykalnie" odnosi się do kwestii początku życia. Jak dodał, ci, którzy tak mówią, nie wiedzą, jakie w Polsce jest prawo. "W ustawie jest zapisane, że mam chronić dzieci od poczęcia do 18. roku życia" - dodał Pawlak.

DEON.PL POLECA

Za bardzo ważne uznał promowanie osób, które głoszą hasła obrony życia. Rzecznik praw dziecka zaznaczył, że ruch pro life jest bardzo rozwinięty w Polsce. Oświadczył, że nie chce traktować tego gestu jako "odpowiedzi na tęczowe marsze", ale jako "mocny głos, by przypominać, kiedy zaczyna się życie".

Ambasador Kotański podkreślił, że to, co robi Nunziante, organizując Marsze dla Życia, nie jest łatwe, bo - jak zaznaczył - "prawda ma wielu wrogów". "Bo dzieci są dziećmi od poczęcia" - podkreślił.

Dziękując za odznakę, Nunziante zauważyła, że otrzymała ją od kraju, który "najbardziej w Europie broni życia nienarodzonego". Podkreśliła, że na marszach we Włoszech były zawsze liczne delegacje z Polski. Zaprosiła też polskiego rzecznika na następny marsz w przyszłym roku.

Tę samą odznakę Pawlak wręczy na Sycylii księdzu Fortunato Di Noto, założycielowi włoskiego stowarzyszenia "Meter", które od prawie ćwierć wieku zaangażowane jest w walkę z pedofilią i tropi ją również w internecie, a także w działania na rzecz ochrony dzieci zarówno we Włoszech, jak i na całym świecie.

W 2017 roku w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej ksiądz Di Noto podpisał z komendantem głównym polskiej policji nadinspektorem Jarosławem Szymczykiem porozumienie o wzajemnej współpracy w zwalczaniu przestępczości pedofilskiej w internecie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rzecznik praw dziecka spotkał się z szefem Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.