Tajemniczy przypadek zapalenia wątroby u dzieci. Zdiagnozowano w wielu krajach

Tajemniczy przypadek zapalenia wątroby u dzieci. Zdiagnozowano w wielu krajach
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Tajemniczy ostry wariant zapalenia wątroby u dzieci, który wykrywano w ostatnich tygodniach w wielu krajach, zdiagnozowano teraz również w Belgii - podał "Brussels Times".

Chorobę wykryto u 10-letniego dziecka; przyczyna jest wciąż nieznana.

Na całym świecie zgłoszono około 170 przypadków ostrego zapalenia wątroby o nieznanym pochodzeniu. Przypadki zgłoszono m.in. w Wielkiej Brytanii (114), Hiszpanii (13), Izraelu (12), USA (9), Danii (6), Irlandii (mniej niż 5), Holandii (4), Włoszech (4 ), Norwegii (2), Francji (2) i Rumunii (1).

Zapalenie wątroby u dzieci

Wszyscy pacjenci byli w wieku od jednego miesiąca do 16 lat i wykazywali takie objawy, takie jak biegunka, wymioty i ból brzucha. 17 dzieci wymagało przeszczepu wątroby, a co najmniej jedno dziecko zmarło.

DEON.PL POLECA

Wirusolog z Narodowego Instytutu Zdrowia Sciensano Steven Van Gucht nie jest zaskoczony, że choroba dotarła do Belgii. „Myślę, że w nadchodzących dniach lub tygodniach pojawią się nowe możliwe przypadki” – powiedział telewizji VRT. „Teraz rozesłaliśmy również ostrzeżenie do lekarzy i specjalistów, że powinni zgłaszać możliwe przypadki. Każdego roku dochodzi do kilkudziesięciu przypadków ostrego zapalenia wątroby, w tym u dzieci, więc samo w sobie nie jest to niczym niezwykłym” - zaznaczył ekspert.

Istnieją różne formy zapalenia wątroby, nazwane od wariantu wirusa wywołującego tę postać: A, B, C, D i E. Przyczyna tego nowego tajemniczego zapalenia wątroby nie jest jeszcze znana, ale naukowcy są pewni, że nie jest to żaden z typowych wirusów zapalenia wątroby.

Wiele osób jest nosicielami wirusa zapalenia wątroby, nawet o tym nie wiedząc, ponieważ czasami może upłynąć dużo czasu, zanim u kogoś pojawią się objawy. Infekcja jest ostra, jeśli trwa krócej niż sześć miesięcy. Jeśli infekcja trwa dłużej, nazywa się ją przewlekłym zapaleniem wątroby.

„Zapalenie wątroby jest zawsze stanem zapalnym komórek wątroby” – powiedział Hans Van Vlierberghe ze Szpitala Uniwersyteckiego w Gandawie (UZ Gent). „Zawsze jest tak samo w każdej formie, niezależnie od tego, czy masz to z powodu wirusa, otyłości, alkoholu, czy dziwnej reakcji na leki. Tu jednak nie wiemy, co jest przyczyną” - zaznaczył ekspert cytowany przez "Brussels Times".

Podkreślił, że dopóki przyczyna nie zostanie zidentyfikowana, skuteczne leczenie choroby jest dużo trudniejsze: „Dzięki leczeniu chcesz usunąć przyczynę. Ale jeśli nie wiesz, co to jest, to oczywiście jest to trudne do wyleczenia. To, co wtedy robimy, to leczymy objawy”.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. Izabela Marczykowska, Ewa Markowska-Gos, Adam Solak, Wiesława Walc

Publikacja jest wynikiem Sympozjum Naukowo-Szkoleniowego Prawa dziecka w społecznej rzeczywistości, które odbyło się 30 listopada - 1 grudnia 2004 roku w Rzeszowie, a także refleksji jego uczestników, które zrodziły się później. Zawarte w niej artykuły...

Skomentuj artykuł

Tajemniczy przypadek zapalenia wątroby u dzieci. Zdiagnozowano w wielu krajach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.