W. Brytania: prawie połowa personelu medycznego ma problemy psychiczne przez Covid-19

W. Brytania: prawie połowa personelu medycznego ma problemy psychiczne przez Covid-19
(fot. depositphotos.com)
Środa, 16:10
PAP / df

Prawie połowa personelu medycznego zajmującego się pacjentami z Covid-19 na oddziałach intensywnej terapii w brytyjskich szpitalach wykazuje objawy zespołu stresu pourazowego, depresji lub problemów z alkoholem - wynika z opublikowanego w środę badania.

Naukowcy z King's College London zapytali 709 członków personelu z dziewięciu oddziałów intensywnej terapii w szpitalach w Anglii o to, jak sobie radzili psychicznie z pierwszą falą epidemii. W badaniu, które przeprowadzone zostało w czerwcu i lipcu zeszłego roku, przepytano 291 lekarzy, 344 pielęgniarek i 74 innych członków personelu medycznego lub pomocniczego. Jego wyniki opublikował w środę magazyn "Occupational Medicine".

Wprawdzie wyraźnie więcej niż połowa (58,8 proc.) twierdziła, że dobrze czuje się psychicznie, ale 45,4 proc. wykazywało objawy kliniczne przynajmniej jednego z następujących problemów: ciężka depresja (6,3 proc.), zespół stresu pourazowego (39,5 proc.), silny niepokój (11,3 proc.) lub nadużywanie alkoholu (7,2 proc.). Ponadto 13,4 proc. badanych często miało w ciągu minionych dwóch tygodni przed badaniem myśli, że lepiej byłoby nie żyć lub o samookaleczeniu się.

Z badania wynika, że lekarze zdecydowanie lepiej znoszą psychicznie trudności związane z epidemią niż pielęgniarki. Przykładowo - objawy umiarkowanej depresji wykazywało 26,1 proc. lekarzy i 48,5 proc. pielęgniarek, zaś zespołu stresu pourazowego - 31,6 proc. lekarzy i 48,8 proc. pielęgniarek.

Autor badania prof. Neil Greenberg powiedział, że wyniki powinny być "sygnałem ostrzegawczym" dla menedżerów publicznej służby zdrowia. "Zidentyfikowane przez nas nasilenie objawów może z dużym prawdopodobieństwem osłabić zdolność niektórych pracowników oddziałów intensywnej terapii do zapewnienia wysokiej jakości opieki, jak również negatywnie wpłynąć na jakość ich życia".

Wskazał, że badanie zostało przeprowadzone w okresie letnim, gdy zakończyła się już pierwsza fala epidemii, a teraz, gdy trwa druga, stan psychiczny personelu medycznego zapewne znów się pogorszył.

W szpitalach w całej Wielkiej Brytanii przebywa obecne ponad 35 tys. pacjentów chorych na Covid-19, czyli o ponad 60 proc. więcej niż w szczytowym momencie pierwszej fali.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Zieliński, ks. Krzysztof Porosło, Dawid Gospodarek
27,93 zł
39,90 zł

Zobacz, jak Duch Święty łączy Kościół 

Jeden z nich rozpala ludzkie serca podczas charyzmatycznych modlitw o uzdrowienie, drugi wiarę i Ewangelię głosi podkreślając wagę dogmatów i liturgii. Obaj chcą pokazać, że ogień i woda...

Skomentuj artykuł

W. Brytania: prawie połowa personelu medycznego ma problemy psychiczne przez Covid-19
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

W. Brytania: prawie połowa personelu medycznego ma problemy psychiczne przez Covid-19
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.