W Polsce brakuje chirurgów. "Jest ogromna dziura pokoleniowa"

Fot. Monkey Business / depositphotos.com
PAP / tk

Według specjalistów chirurgii, w Polsce jest ogromna dziura pokoleniowa w tym zawodzie. Średnia wieku chirurgów wynosi 60 lat, z czego 25% z nich przekroczyło wiek emerytalny. „Młodzi ludzie nie chcą przychodzić do tak ciężkiego zawodu, jakim jest chirurgia” – powiedział jeden z ekspertów.

Pandemia pandemią, natomiast pewne realne problemy są cały czas niestety z nami. Dotyczy to przede wszystkim jednej podstawowej rzeczy – to jest kwestia wyceny szeroko rozumianych procedur chirurgicznych w Polsce, ale także braki kadrowe – podkreślił prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej prof. dr hab. n. med. Dawid Murawa.

Profesor zaznaczył, że obecnie średnia wieku chirurgów w Polsce wynosi 60 lat. Jak mówił: 25 proc. chirurgów w Polsce przekroczyło wiek emerytalny; pracują w poradniach, na oddziałach – ale to jest wiek emerytalny, dzisiaj są jutro może ich nie być.

Profesor pytany, co wpływa na to, że młodzi lekarze nie decydują się na specjalizację z chirurgii odpowiedział, że jedną z przyczyn jest fakt, że to jest nie tylko bardzo trudna specjalizacja, ale i proces dydaktyczny jest bardzo długi.

To są studia, to jest długa specjalizacja i nie do końca pełna samodzielność po samej specjalizacji - bo proces edukacyjny to nie tylko specjalizacja, to jest wiele lat też kształcenia w zakresie umiejętności manualnych, pewnego pomysłu na operację. I dlatego, jeśli to jest kilkanaście lat w sumie, minimum 12, to w tym momencie macie państwo odpowiedź. A niestety zarobki, finanse też temu nie sprzyjają. W dzisiejszych czasach jest to sprawa zero-jedynkowa, młodzi ludzie po prostu nie będą sobie wyrywać rękawów w sytuacji, kiedy wiedzą, że jest i trudno, i jeszcze do tego nie najlepiej finansowo – tłumaczył.

Braki finansowe w chirurgii

My po pandemii widzimy, jakie jest spustoszenie w leczeniu chorych nowotworowych i to nie chodzi o to, żeby narzekać tutaj na kwestie władzy, polityki – bo to nie jest nasza sprawa – naszą sprawą jest to, by dobrze leczyć pacjentów. Pacjent jest leczony dobrze, kiedy ma możliwość realizacji nowoczesnych procedur, a do nowoczesnych procedur potrzebujemy niestety finansów, tego brakuje i o to apelujemy, bo przy pogarszającej się liczbie kadr w zakresie chirurgii, zmniejszającej się liczbie chirurgów w Polsce ze średnią wieku lat 60 – musimy pilnie reagować w tych tematach – zaznaczył.

Podobnego zdania jest również prof. dr hab. n. med. Marek Jackowski z Towarzystwa Chirurgów Polskich, który podczas zjazdu wskazywał, że "pandemia zdemolowała chirurgię w różnych aspektach".

Jak tłumaczył, po pierwsze dlatego, że część chirurgów została oddelegowana do pracy z pandemią. Po drugie dlatego, że część oddziałów chirurgicznych zamieniono w oddziału covidowe. I po trzecie dlatego, że nie pozwolono nam często podejść do stołu - z powodu właśnie Covid-19.

Profesor zaznaczył, że obecnie w polskiej chirurgii jest ogromna dziura pokoleniowa. Młodzi ludzie nie chcą przychodzić do tak ciężkiego zawodu, jakim jest chirurgia. W związku z tym mamy ogromne braki jeśli chodzi o rezydentów i tutaj apel do młodych ludzi: to jest jeden z najpiękniejszych zawodów na świecie. Ponieważ jeżeli uda nam się operacja, to pacjent jest szczęśliwy - ale jeszcze bardziej szczęśliwy jest chirurg – zaznaczył prof. Jackowski.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Polsce brakuje chirurgów. "Jest ogromna dziura pokoleniowa"
Komentarze (1)
HK
~Hildegarda Konin
3 września 2021, 16:42
Każde błogosławieństwo jakie dzięki tobie stanie się, powróci do ciebie. Ale i wszelkie zło, wróci do ciebie i zniszczy cię doszczętnie.