Warszawa: dźwiękiem syren i wirtualną akcją Żonkile uczczono 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie

Warszawa: dźwiękiem syren i wirtualną akcją Żonkile uczczono 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie
(fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
PAP / jb

Dźwiękiem syren w południe, wirtualną akcją Żonkile oraz złożeniem kwiatów w miejscach związanych z walkami uczczono w niedzielę 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z powodu epidemii nie odbyły się oficjalne uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

 

Muzeum Getta Warszawskiego i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, które w ostatnich latach organizowały oficjalne uroczystości upamiętniające wybuch powstania w getcie warszawskim m.in. pod Pomnikiem Bohaterów Getta, w związku z zagrożeniem epidemicznym, zdecydowały o symbolicznym upamiętnieniu tego wydarzenia.

Od godz. 12 na www.1943.plhttps://www.facebook.com/1943pl/?modal=admin_todo_tourwww.tskz.pl i https://www.facebook.com/TSKZwP/ organizatorzy przypominają ubiegłoroczną rejestrację uroczystości sprzed Pomnika Bohaterów Getta.

W imieniu władz stolicy w dziesięciu punktach Warszawy, związanych z walkami, zostały złożone kwiaty.

DEON.PL POLECA

W sposób inny niż dotychczas odbywa się także, organizowana po raz ósmy przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, akcja społeczno-edukacyjna Żonkile.

Do tej pory w akcji Żonkile wolontariusze rozdawali papierowe kwiaty – znak pamięci o tych, którzy uczestniczyli i zginęli w powstaniu w getcie warszawskim. W tym roku można wziąć udział w akcji online.

Aby to zrobić, należy pobrać ze strony Muzeum POLIN szablon żonkila, wydrukować go i złożyć, a następnie udostępnić w niedzielę w swoich mediach społecznościowych. Publikacja powinna być oznaczona hashtagami: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile.

Jeśli ktoś nie ma w domu drukarki, może mimo tego zaangażować się w akcję. Wystarczy dodać specjalną nakładkę na zdjęcie profilowe na Facebooku. Ona także jest dostępna na stronie muzeum.

Muzeum POLIN przypomniało, że akcji Żonkile od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć". "Niech pamięć połączy nas i w tym roku, choć nietypowo, bo wirtualnie" - zachęcają organizatorzy.

Akcja ma na celu propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. Żonkil stał się symbolem pamięci wydarzeń z wiosny 1943 r. dzięki ostatniemu przywódcy zrywu Markowi Edelmanowi, który rokrocznie składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w rocznicę wybuchu powstania.

Dla upamiętnienia 77. rocznicy powstania w getcie warszawskim, o godz. 12. na terenie Warszawy zostały uruchomione również syreny alarmowe miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności.

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych.

W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: dźwiękiem syren i wirtualną akcją Żonkile uczczono 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.