Węgiel podstawą polskiej energetyki

Węgiel podstawą polskiej energetyki
(fot. Kris Duda / (CC BY 2.0) / flickr.com)
PAP / pk

Węgiel był, jest i pozostanie ważnym elementem polskiego miksu energetycznego - przekonywali we wtorek podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy uczestnicy panelu dotyczącego perspektyw dla tego paliwa.

Jak mówił były wicepremier Janusz Steinhoff, węgiel będzie w przyszłości ważny dla polskiej elektroenergetyki. Jego zdaniem, jeśli chodzi o węgiel kamienny, ważne jest, czy będzie to paliwo z polskich złóż. "Czy nasze kopalnie będą konkurencyjne, jeśli chodzi o koszty produkcji? Przypominam, że nie możemy stosować dla nich środków ochronnych, bo działamy na wspólnym rynku UE" - mówił podczas panelu.

Podkreślił, że trzeba też pamiętać o unijnym pakiecie klimatyczno-energetycznym, czyli kosztach emisji CO2, które będą wpływały na tę konkurencyjność. Jednocześnie zwrócił uwagę na to, że polskie bloki energetyczne są stare, a więc emitują sporo CO2. "Niewiele mamy bloków o sprawności 44-45 proc., a to jest jedyna droga do redukcji emisji co2" - zaznaczył. Podkreślił też, że inwestycje są potrzebne w energetyce, ale także w górnictwie.

Jego zdaniem, biorąc pod uwagę te czynniki trudno odpowiedzieć na pytanie, jaki będzie udział węgla w produkcji energii w Polsce za 20 lat. Podkreślił też, że Polska nie jest krajem, który zużywa do produkcji energii najwięcej węgla - więcej jest zużywane w Niemczech, podobnie jak inwestycje w energetykę węglową są tam wyższe.

DEON.PL POLECA

Prezes PGE Marek Woszczyk zwrócił uwagę, że dziś w perspektywie globalnej ponad 30 proc. energii pierwotnej pochodzi z węgla - uzyskuje się z niego 40 proc. prądu, a przemysł stalowy w 70 proc. uzależniony jest od węgla. To pokazuje, że węgiel pozostanie na świecie jednym z najważniejszych źródeł energii. Na gwałtowne zmiany źródeł energii węgla stać kraje bogate - ocenił i dodał, że wymuszona (z powodu katastrofy elektrowni jądrowej w Fukushimie) zamiana energii pochodzącej z atomu na LNG w Japonii pociągnęła za sobą negatywne skutki społeczne i bardzo dotkliwy - mimo zamożności tego kraju - wzrost cen energii.

Partnerem panelu "Bezpieczny miks energetyczny. Węgiel - przyszłość czy przeszłość?" jest Polska Grupa Energetyczna. Panel prowadzony przez dziennikarkę PAP Agnieszkę Łakomą otworzył na krynickim forum ścieżkę tematyczną dotyczącą energii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Węgiel podstawą polskiej energetyki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.