1 277 kandydatów na 51 miejsc. Wybory do PE

(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / drr

W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego wystartuje 1 277 kandydatów - poinformowała w piątek Państwowa Komisja Wyborcza. Prawo do głosowania ma 30 746 468 osób; zagłosujemy w 27 664 obwodach wyborczych.

Na dwa dni przed eurowyborami w PKW odbyła się konferencja prasowa, podczas której szef Komisji Stefan Jaworski oraz jej sekretarz Kazimierz Czaplicki podsumowali przygotowania do wyborów.

W wyborach wystartuje ostatecznie o dwie osoby mniej niż początkowo podawała PKW. Dwóch kandydatów - jeden z Europy Plus Twój Ruch, drugi z Ruchu Narodowego w okręgu podkarpackim - zrezygnowało z udziału w wyborach. Ponieważ jednak zrobili to po tym, jak karty zostały już wydrukowane, ich nazwiska będą na listach. O tym, że zrezygnowali, informować będzie odpowiednie obwieszczenie w lokalach wyborczych. Czaplicki zaznaczył, że gdyby wyborca oddał głos na jednego z tych kandydatów, jego głos będzie nieważny.

W całym kraju będą 27 664 obwody głosowania w kraju, w tym 9 722 przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych (w 2009 r. było ich 6 228).

Utworzono 1 581 obwodów odrębnych: w szpitalach, zakładach karnych, aresztach śledczych, zakładach pomocy społecznej.

Obwodów za granicą będzie 174 - MSZ zrezygnowało z lokalu wyborczego w Mali, gdzie w dniu głosowania nie będzie już polskich żołnierzy, oraz w Tajlandii z uwagi na wprowadzenie tam stanu wojennego. "Minister spraw zagranicznych uznał, że rodzi to duże niebezpieczeństwo zarówno dla naszych wyborców, jak i oczywiście dla komisji wyborczej" - powiedział sekretarz PKW.

Pięć obwodów głosowania utworzono na polskich statkach morskich: trzy na platformach wiertniczych, a dwa na statkach.

Za granicą o dopisanie do spisu wyborców zgłosiły się 34 152 osoby. Głosowanie odbędzie się w 88 krajach.

W lokalach wyborczych w dniu wyborów będzie pracowało 209 196 członków obwodowych komisji wyborczych. W komisjach zasiada 26 660 zgłoszonych przez komitet wyborczy PiS, 24 449 - SLD-UP, 24 355 - PO, 23 934 - PSL, 15 152 - Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobro, 13 246 - Polskę Razem Jarosława Gowina, 11 864 - Europę Plus Twój Ruch, 11 672 - Nową Prawicę Janusza Korwin-Mikke, 7 883 - Ruch Narodowy, 2 305 - Demokrację Bezpośrednią, 1 607 - Samoobronę, 891 - Partię Zieloni.

28 726 osób pobrało zaświadczenia o prawie do głosowania. Sekretarz PKW podał dla porównania, że w wyborach prezydenckich w 2010 r. było to ponad 300 tys. zaświadczeń.

"Nie możemy być zadowoleni jako PKW z liczby osób, które zdecydowały się skorzystać z alternatywnych sposobów głosowania, czyli innych niż w lokalu wyborczym" - powiedział Czaplicki.

1 343 osoby złożyły wniosek ws. głosowania przez pełnomocnika.

127 osób zgłosiło chęć głosowania korespondencyjnego.

551 obywateli państw członkowskich UE chce głosować w Polsce. "Są to osoby wpisane do rejestru wyborców, a więc osoby te stale zamieszkują na obszarze kraju" - powiedział Czaplicki.

"Oczywiście te liczby nie są do końca pełne. Informacje z gmin o głosowaniu przez np. przez pełnomocnika czy korespondencyjnym jeszcze spływają, ale sądzę, że nie bardzo się zmienią" - zaznaczył sekretarz PKW.

Szef PKW Stefan Jaworski mówił też o ciszy wyborczej, który zacznie się o północy z piątku na sobotę. Podkreślał, że cisza obowiązuje także w internecie. Dopytywany przez dziennikarzy powiedział, że polubienie profilu jednego z kandydatów do PE na portalu społecznościowym podczas ciszy wyborczej będzie agitacją wyborczą; podobnie jak np. udostępnienie jego zdjęcia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

1 277 kandydatów na 51 miejsc. Wybory do PE
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.