66 proc. niezadowolonych z sytuacji w kraju

66 proc. niezadowolonych z sytuacji w kraju
(fot. sxc.hu)
PAP / psd

Po styczniowej poprawie nastrojów społecznych w lutym pogorszyły się opinie o ogólnej sytuacji w Polsce, a także o stanie gospodarki i sfery politycznej. Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że 66 proc. Polaków jest niezadowolonych z sytuacji w kraju.

Jak wynika z badania CBOS przesłanego we wtorek PAP, w ciągu ostatniego miesiąca odsetek Polaków zadowolonych z kierunku rozwoju sytuacji w kraju zmniejszył się do 20 proc. (o 3 punkty), a jednocześnie do 66 proc. (o 6 punktów) zwiększyła się grupa niezadowolonych.
Sytuację polityczną w Polsce pozytywnie oceniają nieliczni (7 proc.), zaś ponad połowa badanych (51 proc., wzrost od stycznia o 4 punkty) określa ją jako złą, a ponad jedna trzecia (36 proc.) jako przeciętną.
Sondaż pokazał ponadto, że w lutym gorzej niż w ciągu ostatnich trzech miesięcy oceniana jest sytuacja gospodarcza w Polsce. Od stycznia ubyło osób oceniających, że jest ona dobra (spadek o 6 punktów, do 11 proc.). Jednocześnie przybyło tych osób, które są przeciwnego zdania (wzrost o 4 punkty, do 45 proc.). Blisko dwie piąte badanych (39 proc.) uznaje stan polskiej gospodarki za przeciętny.
Niemal takie jak przed miesiącem są oceny poziomu życia badanych i ich rodzin. Najczęściej jest on określany jako dobry (43 proc.) lub przeciętny (43 proc.). Niezadowolenie z jakości życia swojej rodziny wyraża co siódmy respondent (14 proc.). Stabilne pozostają też oceny warunków materialnych gospodarstw domowych; Polacy postrzegają je przeważnie jako przeciętne (43 proc.) lub dobre (42 proc.), a niezadowolenie deklaruje 15 proc. badanych.
W lutym niewielkiemu pogorszeniu uległy opinie o sytuacji w zakładach pracy. Obecnie 48 proc. pracowników (spadek od stycznia o 3 punkty) określa ją jako dobrą, a niemal jedna piąta (wzrost z 15 proc. do 18 proc.) - jako złą. 32 proc. zatrudnionych uważa, że jest ona średnia.
CBOS pytał także o przewidywania na najbliższy rok. Mniej optymistyczne niż przed miesiącem są przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji w kraju; najczęstsze jest przekonanie, że nic się nie zmieni (43 proc., wzrost od stycznia o 3 punkty). Nadal dwie piąte badanych (40 proc.) sądzi, że ogólna sytuacja w Polsce się pogorszy, a z 12 do 9 proc. spadł odsetek tych osób, które przewidują poprawę.
Prognozy sytuacji politycznej w kraju są zbliżone do tych z ubiegłego miesiąca; 54 proc. Polaków nie spodziewa się zmian jakości życia politycznego, 27 proc. - przewiduje jej pogorszenie, a 8 proc. - poprawę.
Jeżeli chodzi o prognozy sytuacji gospodarczej w Polsce, to nieco wzrosła (z 44 proc. do 47 proc.) liczba osób nieprzewidujących zmian. Nadal co trzeci badany (32 proc.) uważa, że w ciągu najbliższego roku stan gospodarki pogorszy się, a 12 proc. ankietowanych - że się poprawi.
Wzrósł z kolei odsetek Polaków przewidujących, że w najbliższym roku poziom ich życia się nie zmieni (wzrost o 5 punktów, do 54 proc.), natomiast nieco ubyło tych, którzy liczą na jego poprawę (spadek o 3 punkty, do 17 proc.). Pogorszenia w tym względzie obawia się w zasadzie tyle samo osób co przed miesiącem (20 proc.).
Niemal nie zmieniły się przewidywania dotyczące sytuacji finansowej; 63 proc. ocenia, że w ciągu najbliższego roku nic się nie zmieni, 20 proc. proc. obawia się jej pogorszenia, a 17 proc. liczy na poprawę.
W lutym nieco zmalało poczucie zagrożenia bezrobociem. Z możliwością utraty zatrudnienia liczy się obecnie jedna trzecia pracujących (33 proc., spadek o 3 punkty), natomiast blisko dwie trzecie (63 proc.) nie odczuwa takich obaw.
Badanie przeprowadzono w dniach 31 stycznia - 6 lutego 2013 roku na liczącej 1111 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

66 proc. niezadowolonych z sytuacji w kraju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.