9 grudnia wyrok w sprawie krzyża w Sejmie

9 grudnia wyrok w sprawie krzyża w Sejmie
(fot. PAP/Rafał Guz)
PAP / psd

9 grudnia Sąd Apelacyjny w Warszawie ogłosi wyrok w cywilnej sprawie, jaką wytoczyli posłowie Twojego Ruchu domagając się usunięcia krzyża z sali obrad Sejmu, który to symbol - jak twierdzą - godzi w ich dobro osobiste, jakim jest wolność religijna.

We wtorek mec. Anna Kubica, pełnomocniczka powodów (m.in. Janusza Palikota, Romana Kotlińskiego i Armanda Ryfińskiego), wniosła o zmianę wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie, który w styczniu tego roku oddalił powództwo. Jak mówiła, sąd nie uwzględnił w nim norm polskiej konstytucji oraz europejskich standardów wolności sumienia i wyznania. "Z natury rzeczy katolicka większość nie może decydować o wolności religijnej ateistycznej mniejszości" - podkreśliła.

"Mnie jako ateiście krzyż przypomina narzędzie tortur, inkwizycję i egzekucję Kazimierza Łyszczyńskiego, który został stracony w Warszawie tylko za stwierdzenie, że to człowiek stworzył Boga, a nie Bóg człowieka. W Sejmie krzyż służy jako narzędzie do okładania nim posłów takich jak ja" - dodawał do tego wystąpienia poseł Ryfiński. "W przeciwnym razie, idąc tym tokiem rozumowania, w sądach też mogłyby wisieć krzyże - a nie wiszą" - mówił.

DEON.PL POLECA

Występujący w imieniu strony pozwanej radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa Mikołaj Wilk wnosił o utrzymanie w mocy zaskarżonego wyroku. Przekonywał, że orzeczenie sądu okręgowego w prawidłowy sposób odniosło się do tej kwestii. Jak mówił, stosując kryterium obiektywne nie można stwierdzić, by obecność w Sejmie krzyża - lub jakichkolwiek symboli religijnych - naruszała dobra osobiste. Wskazywał też na znaczenie zwyczaju w prawie cywilnym - a krzyż w sali Sejmu wisi od 16 lat.

Oddalenia apelacji posłów Twojego Ruchu domagało się też troje interwenientów ubocznych, czyli osoba prywatna, którą sąd dopuścił do udziału w procesie jako mającą interes prawny. Jedną z nich jest Władysław Karaś, przewodniczący rady powiatu łukowskiego, gdzie - jak powiedział - wisi krzyż na sali obrad. Przypomniał, że krzyż powieszony w 1997 r. w Sejmie to krucyfiks, który zmarła niedawno Marianna Popiełuszko położyła na grobie swego syna - bł. ks. Jerzego, a następnie przekazała parlamentarzystom.

Interwenientka Wanda Moszczyńska podkreśliła, że wizerunek krzyża jest dopuszczalny w przestrzeni publicznej zarówno na gruncie prawa polskiego, jak i europejskiej Karty Praw Podstawowych. "Powodowie nie wykazali, w jakich sytuacjach pod wpływem krzyża zachowali się sprzecznie ze swym sumieniem wykonując mandat posła. Wręcz przeciwnie - zawsze głosowali w zgodzie ze swym sumieniem, a w sprzeczności z zasadami wiary katolickiej" - mówiła. Jej zdaniem bezzasadne jest przenoszenie sporu politycznego do sądu.

W pierwszej instancji, przed Sądem Okręgowym w Warszawie posłowie proces przegrali - sąd oddalił ich powództwo (o to też wnosiła w procesie reprezentująca pozwanego Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa). Jak stwierdził sąd w styczniu tego roku, obecność symbolu religijnego w miejscu publicznym, np. w Sejmie, nie narusza swobody sumienia.

Według sądu posłowie jako ateiści mogli z tytułu obecności krzyża w Sejmie odczuwać "dyskomfort", ale dla naruszenia dóbr osobistych najważniejsze są kryteria obiektywne, czyli społeczna ocena danego czynu. Sąd stwierdził, że większość społeczeństwa, reprezentowanego przez partie polityczne w Sejmie, nie uważa, by kwestia krzyża w Sejmie "wymagała jakiegokolwiek rozstrzygnięcia", a gdyby było inaczej, to na przestrzeni 16 lat doszedłby do głosu sprzeciw wobec krzyża w Sejmie. Skoro tak nie było, to jest to dowodem, że obiektywnie obecność krzyża nie narusza dóbr osobistych - uznał sąd.

W ocenie sądu okręgowego, nieusuwanie krzyża, zawieszonego bez wiedzy Sejmu w sali posiedzeń izby w 1997 r., nie jest bezprawne, bo ma to "zakotwiczenie w zwyczaju", ukształtowanym przez 16 lat jego obecności w Sejmie. Sędzia dodała, że zwyczaj to element prawa cywilnego, którego sąd nie może zlekceważyć.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

9 grudnia wyrok w sprawie krzyża w Sejmie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.