A. Rzepliński został nowym prezesem TK
Andrzej Rzepliński jest nowym prezesem, a Stanisław Biernat wiceprezesem Trybunału Konstytucyjnego. Nominacje wręczył im w piątek prezydent Bronisław Komorowski.
Prezydent powołał także trzech nowych, wybranych przez Sejm, sędziów Trybunału - Stanisława Rymara, prof. Piotra Tuleję i prof. Marka Zubika.
Kandydatami na prezesa byli prof. Ewa Łętowska i prof. Andrzej Rzepliński, a na wiceprezesa - prof. Stanisław Biernat i prof. Mirosław Granat.
- Nadchodzi czas nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - mówił w piątek nowy prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński, przemawiając po nominacji w Pałacu Prezydenckim.
Nawiązując do deklaracji prezydenta Bronisława Komorowskiego, by wspólnie budować autorytet Trybunału Konstytucyjnego, Rzepliński powiedział, że uchwalona 13 lat temu ustawa o TK była bardzo dobra, ale "życie poszło do przodu".
Rzepliński zwrócił uwagę na zmianę pokoleniową, jaka dokonuje się w Trybunale w związku z wyborem do niego 36-letniego dr. hab. Marka Zubika. - Sędzia Zubik nie składał oświadczenia lustracyjnego - jest na to zbyt młody. Został ukształtowany już w wolnej Polsce. To symboliczne - podkreślił prezes TK.
W czwartek dobiegła końca dziewięcioletnia kadencja sędziowska obecnego prezesa TK Bohdana Zdziennickiego i wiceprezesa - Marka Mazurkiewicza, a także dwóch sędziów TK - prof. Mariana Grzybowskiego i prof. Mirosława Wyrzykowskiego. Do obsadzenia przez Sejm pozostaje jeszcze jedno wakujące stanowisko sędziowskie - parlament niebawem powinien dokonać wyboru. Dokąd tego nie uczyni, w Trybunale będzie orzekać 14 sędziów.
Rzepliński wiele lat działał w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W 1990 r. był doradcą do spraw reformy prawa penitencjarnego dyrektora więziennictwa, a w latach 1998-2000 doradcą prawnym ministra-koordynatora ds. służb specjalnych. Od 2001 do 2005 r. doradzał prezesowi IPN. Jest współautorem pierwszej ustawy lustracyjnej i ustawy o IPN. Rzepliński jest profesorem zwyczajnym; kierownikiem Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej oraz Ośrodka Badań Praw Człowieka na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW.
Skomentuj artykuł