Adriana Porowska, szefowa Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej: przyjedziemy do Krakowa na sesję Rady Miasta

Adriana Porowska, szefowa Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej: przyjedziemy do Krakowa na sesję Rady Miasta
(fot. youtube.com)
wyborcza.pl / Gazeta Krakowska / df

"Od lat obserwuję pracę ludzi pomagających osobom bezdomnym w Krakowie. Chcemy ich wesprzeć" - mówi w wywiadzie dla wyborcza.pl Adriana Porowska. To odpowiedź na słowa Łukasza Wantucha, który zaprosił bezdomnych na sesję Rady Miasta.

Pod koniec czerwca jeden z krakowskich radnych, Łukasz Wantuch, zgłosił dwa projekty ustawy. W myśl jednej bezdomni dostawaliby posiłek tylko za wykonanie jakichś prac społecznych, co dotyczyć miałoby to nie zarówno MOPS-u, jak i organizacji pozarządowych. Druga zakazywałaby bezdomnym spania i żebrania w miejskich parkach, m.in. na Plantach. Po fali krytyki ze strony organizacji pozarządowych oraz innych radnych, Wantuch napisał na Facebooku:

"10 lipca odbędzie się sesja rady miasta. Czynna jest wtedy restauracja radcowska, gdzie radni jedzą śniadania i obiady.

Zaproszę 50 bezdomnych z Plant i zapłacę za ich jedzenie. Najbardziej agresywnych, pijanych i śmierdzących. Usiądą o 11.00, zanim zaczną jeść radni. Każdy mieszkaniec może przyjść na sesję, więc bezdomni też. Kupię każdemu jajecznicę, herbatę i chleb. A następnie radni będą musieli siedzieć na tych samych krzesłach, jeść z tych samych talerzy, pić z tych samych kubków i korzystać z tych samych sztućców. Czyż to nie będzie prawdziwy test na człowieczeństwo? Skoro ja jestem taki potworem, to radni będą mogli się wykazać." (pisownia oryginalna, wyróżnienie red.)

Zupa na Plantach: nie pozwolimy usunąć bezdomnych z centrum Krakowa >>

Na jego słowa błyskawicznie zareagowała Adriana Porowska, szefowa Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej z Warszawy. Na Facebooku zorganizowała wydarzenie pt. Zupa w Radzie Miasta Krakowa, w którym zapowiada przyjazd do Krakowa na sesję Rady Miasta z grupą osób dotkniętych kryzysem bezdomności.

W wywiadzie dla wyborcza.pl mówi: "Od lat obserwuję pracę ludzi pomagających osobom bezdomnym w Krakowie. Chcemy ich wesprzeć. Powinna tam powstać komisja dialogu społecznego jak w Warszawie, gdzie radni przyzwyczaili się do konsultowania różnych spraw. Wierzę, że radny Łukasz Wantuch ma nieco dobrej woli, ale jego pomysły są "od czapy"." Dodaje też: "Pan radny obraził nas wszystkich, mamy poczucie wspólnoty".

Porowska wskazuje, że rozwiązywaniem kryzysu bezdomności ulicznej powinien być większy dostęp do schronisk oraz programy mieszkaniowe. Stwierdza, że nie wolno stygmatyzować bezdomnych - każda osoba to osobna historia, za którą często stoi skomplikowane życie. Zauważa też, że wśród bezdomnych są ludzie agresywni i nadużywający alkoholu - tak, jak w każdej innym środowisku czy grupie społecznej.

Dyrektorka KMPS opowiada też o ludziach, których spotyka w pracy: "to osoby, które długo żyły w miejscach publicznych, aż w końcu zjawił się ktoś z kanapką, zupą i namówił do skorzystania z pomocy. Żeby wstali z ławki i zaczęli odbudowywać swoje życie. Często to szalenie trudne, bo są w głębokiej depresji".

Przeczytaj cały wywiad na wyborcza.pl >>

Jak poinformował PAP, na wniosek radnej Alicji Szczepańskiej prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powoła Radę ds. Osób w Kryzysie Bezdomności, która ma wypracować wieloletnią strategię miasta dotyczącą zapobiegania bezdomności i wsparcia osób bezdomnych. Poza Alicją Szczepańską - radną klubu Kraków dla Mieszkańców i przewodniczącą Rady - w jej składzie znajdzie się pięciu przedstawicieli Urzędu Miasta i jednostek miejskich oraz pięciu reprezentantów organizacji pozarządowych, które na co dzień opiekują się bezdomnymi.

"Osoby bezdomne są często postrzegane i traktowane bez należnego każdemu człowiekowi szacunku i odzierane z godności. Nie godzę się na narrację, w której osoby z problemem alkoholowym są identyfikowane jako bezdomni. Spożycie alkoholu w Polsce drastycznie wzrosło, ale utożsamianie alkoholizmu z bezdomnością jest całkowicie złą narracją" - powiedziała radna Szczepańska w wywiadzie z PAP.

Więcej o Radzie ds. Osób w Kryzysie Bezdomności przeczytasz TUTAJ >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Małgorzata Chmielewska, Błażej Strzelczyk, Piotr Żyłka
14,95 zł
29,90 zł

Idź i zrób!

Nie znajdziesz tu gładkich słów i okrągłych zdań, które niczego w tobie nie zmienią. Siostra Małgorzata Chmielewska wprost i bez patosu mówi o miłosierdziu w praktyce i prawdziwym życiu chrześcijańskim:

→ pieniądze,...

Skomentuj artykuł

Adriana Porowska, szefowa Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej: przyjedziemy do Krakowa na sesję Rady Miasta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.