Agencje prasowe o expose Ewy Kopacz
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / mh
Zagraniczne agencje prasowe obszernie relacjonują expose Ewy Kopacz, eksponując jej słowa na temat Ukrainy, wspólnej waluty europejskiej, bezpieczeństwa energetycznego, a także polityki prorodzinnej, służby zdrowia i przezwyciężenia nienawiści w polityce.
Nowa polska premier zapowiedziała, że w znacznej mierze będzie trzymała się polityki swego poprzednika Donalda Tuska, łącznie z ostrożnym podejściem do tego, kiedy największa gospodarka Europy Wschodniej przyjmie euro - odnotowuje Reuters. W swym expose Kopacz starała się apelować do wyborców przed wyborami parlamentarnymi w przyszłym roku, akcentując troskę swego rządu o interesy zwykłych polskich rodzin - dodaje agencja.
Reuters odnotowuje, że jednym z doradców, którzy pomagali Kopacz w przygotowaniu expose, jest niedawny minister finansów Jacek Rostowski. "Urodzony w W. Brytanii Rostowski jest bliski eurosceptycznemu brytyjskiemu ministrowi finansów George'owi Osborne'owi i był architektem ostrożnego podejścia Polski do euro pod rządami Tuska" - wskazuje agencja.
Także AFP w relacji z wystąpienia Kopacz zwraca uwagę na fragmenty dotyczące wejścia Polski do strefy euro oraz na "pragmatyczne" podejście nowego rządu do sytuacji na Ukrainie.
Francuska agencja podkreśla, że moment wejścia Polski do strefy euro należy - zdaniem premier - uzależnić od kondycji ekonomicznej samej unii walutowej, od tego "dokąd ona zmierza" oraz od stanu polskiej gospodarki.
W następnej relacji, po tytułem "Warszawa określa warunki przyjęcia euro", AFP ponownie koncentruje się na uwagach Kopacz dotyczących warunków wejścia do unii walutowej i zwraca uwagę na to, że premier odmówiła podania ewentualnej daty przyjęcia euro.
Associated Press odnotowuje, że w swym expose Kopacz zapowiedziała, iż będzie zabiegać o większą obecność wojskową USA w Polsce oraz podkreślała, że konflikt na Ukrainie sprawił, iż kwestia bezpieczeństwa Polski i stosunki Polska-USA stały się jeszcze ważniejsze.
Kopacz obiecała "pragmatyczne" podejście do Ukrainy, ale też podkreśliła, że nie zgodzi się na zmianę granic w Europie siłą, jak się to dokonało na Krymie - pisze Associated Press i wskazuje, że Polska zdecydowanie wspiera prozachodnie reformy na Ukrainie i jest jednym z tych państw europejskich, które najgłośniej potępiają rosyjską agresję wobec Ukrainy. "Niemniej jednak wypowiedź Kopacz wskazuje, że jej rząd będzie wobec Rosji bardziej powściągliwy w słowach niż rząd Tuska" - uważa Associated Press.
Agencja odnotowuje też zapowiedź kontynuowania polityki rządu Tuska, jeśli chodzi o umacnianie pozycji Polski w UE oraz opracowanie wspólnej polityki energetycznej.
Niemiecka agencja dpa zwraca uwagę, że nowa szefowa polskiego rządu chce umocnić pozycję swego kraju w UE i spełnić kryteria przyjęcia euro tak szybko, jak to możliwe. Jednak oprócz stabilnej polskiej gospodarki, Kopacz wymieniła wzmocnienie strefy euro jako warunek przystąpienia Polski do wspólnej waluty europejskiej - odnotowuje dpa.
Także niemiecka agencja zwraca uwagę na zapowiedź "pragmatycznej polityki" wobec Ukrainy. Dodaje, że Kopacz uznała, iż ważna jest wspólna postawa społeczności międzynarodowej wobec konfliktu ukraińskiego oraz podkreśliła, że chce uniknąć izolacji Polski.
Niemiecka agencja omawia też fragment expose dotyczący bezpieczeństwa energetycznego, zwracając uwagę na słowa Kopacz, że nie można się pogodzić z sytuacją, iż Polska i inne kraje regionu są "zdane na łaskę i niełaskę" dostaw gazu.
Dpa zwraca też uwagę na zapowiedź, że jako premier Kopacz chce prowadzić rozmowy ponad granicami ideologicznymi i służyć "tej milczącej większości", która w obliczu sporów partyjnych dystansuje się od polityki.
Za pierwszy sukces Kopacz agencja dpa uznała reakcję na jej apel o skończenie z nienawiścią w polityce: uścisk dłoni Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska. Agencja zastanawia się, czy to początek nowego stylu, czy łagodność w związku ze zbliżającym się wyjazdem Tuska do Brukseli, gdzie obejmie stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej.
Austriacka agencja APA zwraca uwagę, że Kopacz zapowiedziała przyspieszenie reform, m.in. nową ordynację podatkową. Agencja odnotowuje też wskazanie przez nową premier na potrzebę wypełnienia przez Polskę kryteriów przyjęcia euro. Kopacz podkreśliła jednak zarazem, że Polska nie zrezygnuje ze złotego, dopóki strefa euro nie przezwycięży kryzysu - wskazuje APA.
Austriacka agencja relacjonuje też fragmenty expose dotyczące polityki prorodzinnej i poprawy sytuacji w służbie zdrowia.
APA odnotowuje również apel o "zakopanie topora wojennego" przez Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska. Cytuje Kaczyńskiego, który ujawnił, że powiedział Tuskowi, iż nie czuje do niego nienawiści. Odnotowuje też reakcję Tuska, który gest Kaczyńskiego uznał "prawie za cud".
Także włoska agencja Ansa położyła nacisk na deklarację premier Kopacz, że przyjęcie euro przez Polskę będzie możliwe wtedy, gdy cała strefa wspólnej europejskiej waluty zostanie wzmocniona, a polska gospodarka będzie bardziej stabilna.
Ponadto agencja odnotowała, że jako priorytet nowego rządu jego szefowa wskazała bezpieczeństwo polskich rodzin.
Wydarzenia na Ukrainie i bezpieczeństwo Polski - na te tematy z expose premier Ewy Kopacz zwraca szczególną uwagę rosyjska agencja TASS, która w środę nadała kilka depesz z Warszawy, wyjaśniając, że sformowanie nowego rządu było konieczne po mianowaniu Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.
Korespondentka rosyjskiej agencji pisze z Warszawy, że Ewa Kopacz podkreśliła konieczność troski o bezpieczeństwo Polski i szacunek wobec niej.
Pisze, że nawiązując do zdarzeń na Ukrainie, Kopacz powiedziała, iż celem jej rządu jest "pragmatyczna polityka", i że dla Polski kluczowe jest przerwanie walk na Ukrainie i konsolidacja państwa ukraińskiego.
Agencja akcentuje też w wystąpieniu Ewy Kopacz motyw rozszerzenia współpracy z USA w dziedzinie bezpieczeństwa, zwłaszcza wobec tego, co dzieje się na Ukrainie.
TASS skrupulatnie i metodycznie relacjonuje całe expose, informując, że wieczorem odbędzie się głosowanie w sprawie wotum zaufania dla nowego rządu.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł