Akcja "Szanuj medyka": empatia nie narodzi się z hejtu i agresji

Akcja "Szanuj medyka": empatia nie narodzi się z hejtu i agresji
Fot. Engin Akyurt / Unsplash
PAP/mł

"Pacjenci coraz częściej próbują wywierać na nas presję poprzez straszenie, hejt, próbę agresji słownej, grożenie pisaniem skarg. Akcja ma zwrócić uwagę na tak elementarne potrzeby, jakimi są wzajemne zaufanie i życzliwość w relacji pacjent – medyk." - mówi dr Tadeusz Urban.

Zniewagi, wulgarne ataki słowne, a nawet fizyczne – z tym codziennie mierzą się pracownicy ochrony zdrowia. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, jeden z jego szpitali i Śląska Izba Lekarska organizują w odpowiedzi akcję #szanujmedyka.

Jej celem jest przypomnienie o potrzebie wzajemnego szacunku, który należy się wszystkim, a zwłaszcza ludziom ratującym innym życie.

DEON.PL POLECA

"Pacjenci coraz częściej próbują wywierać na nas presję poprzez straszenie, hejt, próbę agresji słownej, grożenie pisaniem skarg. Ludzie oczekują od nas empatii, ale ta empatia nie narodzi się z hejtu i agresji. Akcja ma zwrócić uwagę na tak elementarne potrzeby, jakimi są wzajemne zaufanie i życzliwość w relacji pacjent – medyk. Medycy służą pacjentom i starają się zawsze jak najlepiej wykonywać swoją pracę. Oczekują jednego – zrozumienia – że nie wszystko zależy od nich, że nie zawsze proces leczenia kończy się sukcesem" – wskazuje prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach dr Tadeusz Urban.

Zmęczenie może wywoływać różne niepożądane reakcje

"Jesteśmy obciążeni ciężarem pandemii, zarówno po stronie pacjentów, jak i po stronie lekarzy, ale musimy pamiętać o tym, że to zmęczenie może wywoływać różne niepożądane reakcje. Dlatego tym bardziej, w tych ciężkich czasach, musimy pamiętać, aby siebie szanować" – apeluje rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Tomasz Szczepański.

Jak przyznają pracownicy uczestniczącego również w akcji Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, zalewa ich fala hejtu i agresji, o wiele większa niż przed lub na początku pandemii, bo do "koronasceptyków" dołączyli "antyszczepionkowcy" i zwolennicy różnych teorii spiskowych.

DEON.PL POLECA


Wyzywają, popychają

Wobec ośmieszania, nienawiści, zastraszania, a nawet grożenia, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, farmaceuci, opiekunowie medyczni, salowe, sanitariusze, rejestratorki, a także lekarze czują bezsilność. Coraz częściej boją się, że ktoś mógłby użyć narzędzia innego niż słowo. "Wyzywali nas od +kowidowców+, popychali nas. Zdarzają się pacjenci agresywni i wulgarni" – relacjonują.

Jednym z elementów akcji, prowadzonej w porozumieniu z samorządem pielęgniarek i położnych, ratownikami medycznymi i farmaceutami, są noszone na fartuchach i kombinezonach plakietki z hasłem: "Szanuję Ciebie, Szanuj Mnie!". Medycy nosić je będą z nadzieją, że to wołanie przynajmniej niektórych pobudzi do refleksji.

Grafikę do samodzielnego wykonania plakietki można pobrać ze strony internetowej Śląskiej Izby Lekarskiej, a także ze stron Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Katowicach, Śląskiej Izby Aptekarskiej w Katowicach oraz Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych. Po plakietkę można się zgłosić także do Śląskiej Izby Lekarskiej.

Dodatkowo każdego dnia w mediach społecznościowych Śląskiej Izby Lekarskiej i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego będzie publikowana jedna historia o agresji, jaka spotkała medyka podczas wykonywania pracy. 

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Danuta Piekarz

Niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce! (Ef 4,26)

Często myślimy, że gniew jest zły i grzeszny. Tymczasem w Piśmie Świętym wielokrotnie odnajdujemy obraz zagniewanego Boga. Jak to rozumieć? Czy Bóg się „złości” tak samo...

Skomentuj artykuł

Akcja "Szanuj medyka": empatia nie narodzi się z hejtu i agresji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.