Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM rekrutuje lekarzy i pielęgniarek

PAP/kb

Trwa rekrutacja lekarzy i pielęgniarek do Medycznego Zespołu Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa PCPM Aleksandra Rutkowska.

Obecnie w skład zespołu wchodzi ok. 100 osób, które w razie potrzeby niosą pomoc na wszystkich kontynentach.

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM jest jednym z 30 certyfikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) zespołów medycznych w ramach systemu EMT (Emergency Medical Teams).

DEON.PL POLECA

W ostatnim roku członkowie tej grupy brali udział m.in. w misjach związanych z przeciwdziałaniem Covid-19 w Lombardii, a także w Kirgistanie, Tadżykistanie, Etiopii, Libanie i na Madagaskarze.

Jak przekazała w rozmowie z PAP rzeczniczka prasowa PCPM Aleksandra Rutkowska - po roku walki z pandemią koronawirusa i doświadczeniu zdobytym podczas misji na trzech kontynentach - zespół szuka chętnych, którzy dołączą do ponad stuosobowej grupy lekarzy i pielęgniarek, którzy są gotowi nieść pomoc wolontaryjną na wszystkich kontynentach.

Rekrutacja do Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM trwa do poniedziałku.

Poszukiwani są zarówno lekarze jak i pielęgniarki. Aby dołączyć do zespołu niezbędny jest m.in. dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, aktualne uprawnienia do wykonywania zawodu i znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym.

Osoba chcąca brać udział w misjach powinna mieć również dobrą kondycję fizyczną. Niezbędnym wymogiem jest także brak lęku wysokości i brak klaustrofobii.

Rzeczniczka PCPM zaznaczyła, że osoby wchodzące w skład zespołu na co dzień pracują w swoich macierzystych placówkach w Polsce, ale są również częścią systemu EMT.

"W sytuacji, gdy dochodzi do katastrofy czy kryzysu humanitarnego jesteśmy zdolni do wyjazdu w ciągu 48 godzin. Dysponujemy również magazynami, sprzętem i szpitalami polowymi. Tak naprawdę jesteśmy samowystarczalnym zespołem, który może funkcjonować w dowolnym miejscu na mapie świata" - powiedziała Rutkowska.

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM do 2020 roku brał udział głównie w misjach związanych z nagłymi katastrofami, jak trzęsienie ziemi w Nepalu, powódź w Peru, czy kryzys humanitarny w Iraku, na Ukrainie i w Ugandzie.

Od marca 2020 roku jest jednym z najbardziej aktywnych zespołów medycznych, działających pod egidą WHO w odpowiedzi na pandemię COVID-19.

W skład Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM wchodzi ponad 100 wolontariuszy doświadczonych w pracy poza granicami Polski: lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, ratownicy GOPR oraz wspierający ich pracownicy humanitarni PCPM.

Wyjazd polskiego szpitala polowego jest możliwy tylko po otrzymaniu zgody WHO lub ministerstwa zdrowia kraju, dotkniętego katastrofą.

Współpraca z WHO oznacza także, że natychmiast po przyjeździe polscy lekarze otrzymują pełne uprawnienia medyczne od miejscowego ministerstwa zdrowia.

Zgodnie w wymogami WHO jest on zdolny do niesienia pomocy nawet w najbardziej zniszczonych obszarach przez okres od 2 do 4 tygodni, posiadając własne namioty szpitalne, zapas materiałów medycznych dla 1400 pacjentów, zapas żywności oraz autonomiczne systemy oczyszczania wody i produkcji energii elektrycznej – łącznie prawie 5 ton wyposażenia. W akcji ratunkowej uczestniczy zazwyczaj od 16 do 20 osób.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Alfred Wierzbicki, Karol Kleczka

Wiara, która nie boi się Innego

Czy Kościół może być wspólnotą, która nikogo nie wyklucza? Czy chrześcijanin zawsze powinien stawać po stronie atakowanego, bez względu na jego poglądy? Co najbardziej szkodzi wiarygodności Kościoła? 

Ksiądz...

Skomentuj artykuł

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM rekrutuje lekarzy i pielęgniarek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.