Pierwsza taka transplantacja płuc. Dawcami są żyjące osoby

Pierwsza taka transplantacja płuc. Dawcami są żyjące osoby
To pierwsza taka transplantacja płuc. Fot.: Piron Guillaume/unsplash.com
PAP / tkb

Kioto: lekarze szpitala uniwersyteckiego przeszczepili część płuc pobranych od żyjących osób. Biorcą jest kobieta, której COVID-19 zniszczył zarówno lewe jak i prawe płuco - informuje PAP.

To pierwsza na świecie taka transplantacja. "Jak na razie wszystko wskazuje, iż jest to obiecująca metoda leczenia pacjentów z poważnymi chorobami płuc" - przekazał szpital.

Dotychczas, jak komentuje japoński tygodnik "Nikkei Asian Review", w Europie, USA i Chinach kilkadziesiąt razy doszło do przeszczepu płuc osobom, które zapadły na koronawirusa. Jednakże, wszystkie przypadki przeszczepów bazowały na pobraniu organów od dawców u których stwierdzono śmierć mózgu.

Japonka na której dokonała się przełomowa trasplantacja zakaziła się COVID-19 pod koniec 2020 roku, po przyjęciu do szpitala jej stan pogorszył się na tyle, że przez trzy miesiące była podłączona do ECMO - aparatury odpowiadającej za pozaustrojowe natlenienie krwi. Wykorzystuje się go w przypadku braku skuteczności wspomagania chorego respiratorem.

Operacja trwała 11 godzin. Stan zdrowia dawców jest dobry – przekazuje komunikat lekarzy.

Szpital w Kioto zaznaczył również, że na przeszczep płuc od żyjących dawców mogą zostać zakwalifikowane tylko osoby przed 65. rokiem życia, u których nie stwierdzono uszkodzeń innych organów.

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Małgorzata Solecka

Twoje zdrowie jest zbyt cenne, abyś stracił je przez absurdy systemu

Najważniejsza jest diagnoza. Wszyscy wiemy, że polska opieka zdrowotna jest chora, ale czy w zetknięciu z nią jesteśmy bezradni?
Czy lekarstwa muszą być takie drogie?

Skomentuj artykuł

Pierwsza taka transplantacja płuc. Dawcami są żyjące osoby
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.