Katowicka oaza wspiera chorych w szpitalu tymczasowym. Ty też możesz dołączyć

Katowicka oaza wspiera chorych w szpitalu tymczasowym. Ty też możesz dołączyć
Fot: Facebook Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej

Jak wesprzeć chorych na koronawirusa, gdy na oddział nie można wejść? Kapelani posługujący w szpitalu tymczasowym w Katowicach wymyślili prostą i dobrą akcję na Niedzielę Miłosierdzia. 

Samotni, smutni, tęskniący za kontaktem z żywym człowiekiem – tak właśnie czują się chorzy przebywający na covidowych oddziałach. Jak można im pomóc przetrwać ten bardzo trudny czas bez narażania się na kontakt z wirusem, wymyślili kapelani posługujący w Szpitalu Tymczasowym w Katowicach, który powstał w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Napisz kartkę, okaż wsparcie

Jaki jest pomysł? Najprostszy: przygotowanie kartki lub obrazka. Na kartce może znaleźć się cytat z Pisma Świętego czy kilka słów wsparcia albo zapewnienie o modlitwie, a na koniec – imię osoby, która chce w ten sposób wspierać chorego i jej numer telefonu. A chorych w  tymczasowym szpitalu w Katowicach jest już 320. Kartki trafią tylko do tych, którzy tego potrzebują i chcą takie wsparcie dostać, w myśl zasady: nic na siłę. Rozdawać je będą kapelani. Obecnie jest ich trzech: ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, ks. Marcin Niesporek, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia w archidiecezji katowickiej - i od kilku dni ks. Waldemar Maciejewski, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie tej samej diecezji. W Poniedziałek Wielkanocny zrodził się pomysł, by przygotować wsparcie dla chorych na Niedzielę Miłosierdzia.

DEON.PL POLECATakich zasięgów jeszcze nie było

- Posługuję jako diecezjalny moderator oazy i gdy biskup posłał mnie do szpitala, myślałem, jak to połączyć. Zapytałem ks. Wojtka i ks. Marcina, czy oaza mogłaby się włączyć, zrobić taką akcję – a oni się zgodzili – mówi ks. Waldemar.

Zaproszenie do wspólnego działania było skierowane przede wszystkim do członków Ruchu Światło-Życie, ale wpis na Facebooku, w którym oazowicze zostali poinformowani o inicjatywie, szybko rozszedł się po sieci. I został entuzjastycznie przyjęty: wieczorem wpis miał już ponad sześćset udostępnień i największy zasięg w historii fanpage’a. W komentarzach – mnóstwo dobrych słów. „Piękna sprawa. Chciałam napisać, że covid-19 to naprawdę ciężka choroba i powoduje strach i osamotnienie” – pisze Ela. „Całym sercem popieram i włączam się!” – komentuje Paweł. Poza komentarzami – wiele pytań. Kiedy dostarczyć? Jak? Ktoś napisał, że w konkretnym miejscu będzie zbierał kartki i zawiezie do Katowic, ktoś inny, że zaprosi znajomych, poleci dalej.

- W ludziach jest niesamowita potrzeba czynienia dobra, potrzebują tylko iskry. I ta akcja, o wiele bardziej Pana Boga niż nasza, to właśnie taka iskra, która rozpala ludzką dobroć – komentuje kapelan.

A w praktyce jak to będzie działać?

Pomysł jest bardzo prosty. Chory – i tylko on – dostaje kartkę z numerem. Może napisać smsa do „nadawcy”, ale może też tylko ją przeczytać i poza tym nic nie zrobić. Na pewno kartki nie trafią do wszystkich, ale tylko do tych chorych, którzy tego potrzebują i chcą takie wsparcie dostać, w myśl zasady: nic na siłę. „My rozdamy to chorym w Niedzielę Miłosierdzia. Jeżeli chorzy napiszą do Was albo zadzwonią, będziecie mogli im towarzyszyć w tych trudnych chwilach osamotnienia poprzez np. smsy z Bożym Słowem czy codzienne zapewnienie o modlitwie.” – czytamy we wpisie na Facebooku. 

Co pozytywnego może przynieść akcja, poza bardzo wymiernym dobrem, jakim jest wsparcie chorych w samotności i cierpieniu?  Po pierwsze – zainspirować, po drugie – pokazać kierunek działań, bo ludzie często chcą pomagać innym, ale nie wiedzą, jak, nie mają pomysłu i szukają takiej przestrzeni, w której można coś dobrego zrobić. A spontaniczna akcja z kartką dla chorego pozwala w konkretny i bezpieczny sposób pomagać w czasie pandemii.

Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w akcji, mogą przed Niedzielą Miłosierdzia (czyli najbliższą niedzielą, pierwszą po Wielkanocy) dostarczyć kartki osobiście albo wysłać priorytetem na adres:

Ruch Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej
ul. Różyckiego 8
40-589 Katowice

z dopiskiem ,,Wspieramy chorych”.

 

Marta Łysek - dziennikarka i teolog, pisarka i blogerka. Poza pisaniem ogarnia innym ludziom ich teksty i książki. Na swoim Instagramie organizuje warsztatowe zabawy dla piszących. Twórczyni Maluczko - bloga ze Słowem. Jest żoną i matką. Odpoczywa, chodząc po górach, robiąc zdjęcia i słuchając dobrych historii. W Wydawnictwie WAM opublikowała podlaski kryminał z podtekstem - "Ciało i krew"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Skomentuj artykuł

Katowicka oaza wspiera chorych w szpitalu tymczasowym. Ty też możesz dołączyć
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.