Aktorzy i sportowcy "biegli po nowe życie"

Aktorzy i sportowcy "biegli po nowe życie"
Sygnał do startu biegu narciarskiego dała małżonka prezydenta Anna Komorowska (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
PAP / wab

Prezydent Bronisław Komorowski uhonorował w Wiśle uczestników sobotniego biegu narciarskiego „Biegnę po nowe życie”. Bieg odbywał się w ramach „Snow sport show” - imprezy promującej ideę transplantacji.

- „Bieg po nowe życie" oznacza, że tu w Wiśle znalazła siedzibę wspaniała impreza sportowa, która ma uwrażliwiać wszystkich na kwestie związane z transplantacją - powiedział prezydent. Dodał, że pokazuje to, iż osoby, które z transplantacji skorzystały, mogą realizować się w sporcie.

Sygnał do startu biegu narciarskiego dała małżonka prezydenta Anna Komorowska. W biegu wystartowali m.in.: muzyk Paweł Kukiz, piłkarz Tomasz Iwan, pięściarz Przemysław Saleta, dziennikarz Rafał Bryndal i aktor Jarosław Jakimowicz oraz wiele osób po przeszczepach.

DEON.PL POLECA

Jakimowicz, który kilka lat temu był dawcą organu dla swojego syna, mówił, że można po tym aktywnie żyć, nie trzeba zmieniać trybu życia, trzymać specjalnej diety. - Nie ma się czego obawiać. Moim obowiązkiem jest pokazywać, że nie taki diabeł straszny - mówił Jakimowicz.

Dodał, że o transplantacji dowiedział się w szpitalu, gdy okazało się, że chory jest jego syn. - Teraz jestem specjalistą, ale to nie chodzi, by nim być po fakcie, ale przed; by nie bać się takiej sytuacji, gdy się wokół nas pojawi - dodał.

W biegu jako pierwsza wystartowała Anna Abramczyk-Dobrzyńska z Kielc. - Jestem osiem lat po przeszczepie nerki. Uprawiam narciarstwo zjazdowe, biegowe i biathlon, w którym nawet osiągam międzynarodowe sukcesy. Chcemy tu pokazać ludziom poprzez sport, że jesteśmy zdrowi, żyjemy normalnie, pracujemy. Dostaliśmy drugie życie. Wiemy, że żadnego dnia nie można stracić. Propagowanie transplantacji to spłata długu - powiedziała.

Rzecznik imprezy Tomasz Furtak dodał, że „Snow sport show” to projekt społeczny promujący działania prozdrowotne, edukację w zakresie transplantacji narządów oraz aktywizację społeczeństwa do świadomego oddawania narządów do przeszczepu i przeszczepu rodzinnego. - Celem inicjatywy jest zwiększenie społecznego poparcia dla idei medycyny transplantacyjnej, upowszechnienie "oświadczeń woli" oraz przełamywanie barier społecznych i psychologicznych wobec świadomego dawstwa, co przyczyni się do zwiększenia liczby narządów do transplantacji - powiedział.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Aktorzy i sportowcy "biegli po nowe życie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.