Arłukowicz: Problem z lekami będzie rozwiązany

(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / drr

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz powiedział w środę w Nowej Wsi (Podkarpackie), że w ciągu najbliższych dni powinien zostać rozwiązany problem z dostępnością leków onkologicznych.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w ubiegłym tygodniu, że firma produkująca część leków cytostatycznych ma problemy z zagwarantowaniem ich dostępności. MZ zapewniło jednocześnie, że chorzy na nowotwory nie zostaną pozbawieni dostępu do leczenia. MZ podkreśliło, że firma zapewnia, iż problemy są przejściowe. Dotyczą one nie tylko Polski, ale także Europy i USA.

Arłukowicz powiedział we wtorek, że spotkał się z przedstawicielami koncernu, który spowolnił produkcję leku i otrzymał zapewnienie, że w najbliższym czasie zostanie uruchomiona pełna część produkcji.

- Takie sytuacje, że leków czasem brakuje będą się zdarzać, bo tak się dzieje, (...) że pewne linie są spowalniane z przyczyn technicznych. Po to jest stworzony mechanizm importu docelowego, żeby dyrektorzy szpitali, szefowie oddziałów mogli w sposób skuteczny z tego mechanizmu skorzystać - powiedział minister, który był gościem drugiego dnia Konwentu Marszałków RP, jaki obradował na Podkarpaciu.

Zaznaczył, że taki mechanizm - importu docelowego - został uruchomiony w ministerstwie w związku z problemem z dostępem do leków onkologicznych.

Import docelowy to procedura sprowadzania leku z zagranicy dla konkretnego pacjenta. Jest on realizowany na podstawie szczegółowych i zweryfikowanych zaleceń lekarza.

Arłukowicz zaapelował do marszałków, aby przekazali dyrektorom szpitali, które im podlegają, żeby korzystali z importu docelowego, gdy będą mieli kłopot z dostępnością jakiegoś leku.

- Dzisiaj mamy do czynienia z sytuacją taką, że jeden z producentów kilku chemioterapeutyków z powodu technicznych, uprzedzając o tym resort, spowolnił ich produkcję. W takim przypadku są dwa rozwiązania. Pierwsze: są zamienniki leków nowotworowych, po drugie: jest mechanizm importu docelowego. Oba te rozwiązania już w tym przypadku działają - zaznaczył minister.

Podkreślił, że podobny problem z dostępnością leków tego producenta mają także takie kraje jak Austria, Słowacja i Szwajcaria.

Arłukowicz dodał, że we wtorek spotkał się również z szefami centrów onkologii z Warszawy i Gliwic i podjęta została decyzja o zwiększeniu zakupów i zabezpieczeniu środków przeciwnowotworowych dla mniejszych ośrodków.

- Dzisiaj informacja z tych dwóch, dużych ośrodków jest taka, że są one zabezpieczone w leki. To są duże ośrodki i planują politykę lekową na wiele tygodni - powiedział minister.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Arłukowicz: Problem z lekami będzie rozwiązany
Komentarze (1)
D
Dami
18 kwietnia 2012, 15:51
No i nie ma się czym martwić: problemy z dostępem do leków mają także inne kraje, w tym takie jak Austria czy Szwajcaria. Problemy z dostępem do leków są oznaką, że stajemy się nowoczesnym, świetnie zarządzanym państwem i wychodzimy z zacofania technologicznego. Lekarze mogą korzystać z niezwykle taniej procedury importu docelowego. Może przejść zatem na tę procedurę na stałe? Leki będą wtedy zamawiane dla konkretnego pacjenta i nic się nie będzie marnować. Można również stosować zamienniki, np. witaminę C i sok z buraków. "MZ zapewniło jednocześnie, że chorzy na nowotwory nie zostaną pozbawieni dostępu do leczenia." - zgadza się, do leczenia nie, tylko do leków. Okazuje się, że każda "wpadka" MZ jest zawsze: zjawiskiem przejściowym (przechodzi z ministra na ministra) typowym dla rozwiniętych krajów europejskich, czymś wynikającym z ogromu dokonywanych przemian, korzystna dla pacjentów, powodem do dumy. Ręczne sterowanie w stale rozbudowywanym MZ sprawdza się w pełni. Należą się solidne premie za pierwszy kwartał.